HIDIRELLEZ ŞEYHLİ’de YENİDEN CANLANDI

Taşova Orman Köylüleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Şeyhli köyü Muhtarlığı ve Şeyhli köyü Camii Derneğinin birlikte organize ettikleri Şeyh Mehmed Abdal Anma Etkinliği ve Hıdırellez günü kutlaması 6 Mayıs 2018 Pazar günü güzel bir havada gerçekleştirildi.

Yasin-i şerif okunması ile başlayan etkinliğe; Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Ömer Özalp, İYİ Parti yönetim kurulu üyesi Mustafa Konyar, Suluova Taşovalılar Derneği Başkanı Recep Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri, Ak Parti milletvekili aday adayı Ufuk Aktaş, Belediye meclis üyesi Sinan Yılmaz, çevre köylerden gelen vatandaşlar ve Şeyhli köyü halkı katıldı.

Etkinliğin açış konuşmasını köy muhtarlığı adına Muharrem Cenik yaptı. Cenik konuşmasında: “Katılımınızdan dolayı tüm misafirlere hoş geldiniz diyorum.2000 yılından bu yana kutlayamadığımız etkinliğimiz Taşova Havadis gazetesinden Ahmet Günaydın’ın yönlendirmesi ile ile yeniden başladı. TOKSOY Derneği Başkanı Kazım Özdemir’e, Camii derneğimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir konuşma yapan Taşova Suluovalılar Derneği eski Başkanı Naci Öztürk; “Bu güzel geleneğimizi mutlaka sürdürmeliyiz. Doğduğumuz bu toprakların yetiştirdiği, bölgemizin manevi mimarı Şeyh Mehmed Abdal’ı unutmamalıyız Biz Suluova Taşovalılar Derneği olarak bu güzel etkinliği devam ettirmek için elimizden geleni yapmaya hazırız.” dedi.

TOKSOY Derneği Başkanı Kazım Özdemir; “Yüzyıllar önce İlay-ı Kelimetullah davasını yaymak üzere yöremize gelen Şeyh Mehmed Abdal’ı rahmetle yad ediyoruz.Bölgemizdeki bu tarihi şahsiyetleri tanıtmamız, yeni kuşaklara anlatmamız gerekiyor.” dedi.

Belediye Başkanı Bayram Öztürk ise konuşmasında; “Bu anlamlı etkinliği düzenleyenlere, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.Biz Alpaslan gazi’nin torunlarıyız.Manevi kültürümüzü bugünlere taşıyan Ortaasya’dan gelen ceddimiz olan Şeyh Mehmed Abdal ve arkadaşlarıburalarda manevi fetihler yapmışlar, insanların gönüllerini kazanmışlardır. Batı ülkeleri gibi kendilerinden nefret ettirmemişlerdir.” dedi.

“Taşabad Erenleri kitabının yazarı Eğitimci Yazar Mustafa Ünsal; “Bu mübarek zatı 1996 yılında Taşova Gazetesi sayesinde tanıdım. Köye gelip araştırma yaptığımda Bana Temel Peynir amca yardımcı oldu. Kendisine uzun ömürler diliyorum. Prof. Sadi Bayram ve diğer kaynaklardan edindiğim bilgiler ışığında bu mübarek zatın hayatına kitabımda yer verdim. Etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederim” dedi.

Kazım Özdemir’in güzel duasından sonra cemaatle öğle namazı kılındı ve ikram edilen yemekten sonra türbeye geçilerek dua okundu.

Yorum Ekle