“HEPSİ KÖTÜ ŞEKERİM”  
 

Bir dönem onlarca sigara çeşidi ile dünya sigara piyasasında önemli bir yeri olan ülkemizde, Türkçe ismi taşıyan sigara çeşidi neredeyse kalmadı.

 

Tekel bayiilerinin vitrinleri süsleyen sigara markalarının %90’ ı yabancı firmalara ait. Sigaraya karşı yapılan tüm mücadeleye rağmen ülkemizde yaklaşık 23 milyon sigara tiryakisi bulunuyor. Bir dönemin ünlü sigaralarından Bafra, Birinci, Yenice, Gelincik, Kulüp, Tokat, Yeni harman, Bitlis, Sipahi, Hanımeli, Çamlıca gibi birçok sigara piyasadan kalkarken, Maltepe, Samsun, Tekel 2000, Tekel 2001’in ise satış oranları büyük oranda düşüyor.

 

İlçemiz Çağpar caddesinde 67 yıldır aynı mekanda market işi ve sigara bayiliği yapan Taşova Mal Müdürlüğü’nün GA/3 nolu vergi mükellefi olan Fahrettin Konyar ve oğlu Mustafa Konyar  “ ; Görüldüğü gibi sattığımız sigaraların %90 yabancı menşeli. Yerli sigaralara olan talep gittikçe azalmaktadır. “ dedi.

 

1980 ‘ li yıllarda dönemin en popiler sigarası olan Maltepe’nin çakmalarının çıktığı  günlerde Fahrettin amcaya sigara almak için gelen müşterinin “ Maltepe ver ama iyisi olsun” demesi üzerine Fahrettin amca meşhur repliği ile “ hepsi  kötü şekerim hepsi kötü  “ diyerek sigaranın insan sağlığına zararını bir kez daha vurguluyoruz._MG_9223 _MG_9224 IMG_9220

 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.