Amasya İtimat

HAYDİ HAYIRLISI

Değerli okurlar;

7 Haziran milletvekili seçimleri bazılarının beklediği gibi şaibeli olmadı..

Türk seçmeni duyarlılığını göstererek % 86 gibi bir katılım ile sandık başına gitti.

Bununla da kalmayıp Türkiye üzerine karabulutlar savurarak yazıp çizen bazı ülkelerin, ünlü gazeteleri ve yazarlarına da güzel bir demokrasi dersi verdi.

Peki; Alınan bu seçim sonuçlarıyla hükümet kurulabilir mi ? Tabii ki kurulabilir, istenirse çok güçlü bir koalisyon hükümeti dahi kurulabilir. Ayrıca, dışarıdan destekli bir azınlık hükümeti dahi kurulabilir.

Şunu iyi görmek lazımdır ki, seçmen bütün parti liderlerine iyi görmelerini sağlayacak mesajlar vermiştir. Bu mesajları doğru alabilen ve algılayabilen parti yöneticileri daha sonra yapılacak seçimlerde en kazançlı partiler olarak karşımıza çıkacaklardır.

 

Hatırlatmakta yarar görüyorum ki; 2002 seçimlerinde en çok sandalyeye sahip olan ve hükümet ortağı olan bir parti başta olmak üzere, sanırım bir kaç parti barajı dahi geçememişlerdi.

Bunun sebebini ise şöyle değerlendirmek lazım. Seçmen, oy verdiği parti yönetiminden ülkemizin gerek siyasi, gerekse ekonomik durumu gözeterek ülkemizin gelişmesini ve güçlenmesini halkın refahını sağlayacak yatırımlar yapmalı yeni projeler üretmeli, eğer sen bunları  yapmaz isen “yapamazsan” bende verdiğim oy ‘u geri alırım arkadaş demesini bilmiştir ve almıştır da. Öyle ben şunu vercem, ben bunu yapacağım diyerek bol keseden atanlarada bu millet kanmamıştır. Birkere daha görülmüştürki boş ve kuru  laflara artık bu halk inanmıyor ve onları dikkate de almıyor..

Değerli okurlar; Yedi Haziran Milletvekili seçimlerinin sonunda, şunu açık bir şekilde gördük’ki oy kaybına rağmen 13 yıldır iktidarda olan AKP yaptığı başarılı çalışmalar neticesinde yine Türkiye’nin en büyük birinci partisi olmuştur.

Kendini başarılı kılan anamuhalefet partisi ise oy kaybına uğramıştır. Bu açık ve seçik ortadadır.

Diğer taraftan MHP oyunu artırmayı başarmıştır. Fakat MHP 1999 seçimlerinde % 18 oy almıştı bunu da unutmamak lazım..

Neticede gördük ki, 7 Haziran seçimlerinin esas galibi HDP olmuştur.

Peki ; Neden CHP 36 ilde milletvekili çıkaramamıştır. Neden MHP 34 ilde milletvekili çıkaramamıştır. Lütfen bunun sebebini parti yöneticileri araştırmalı ve gereken çalışmaları yapmalıdır.

7  Haziran seçimlerinde sadece 4 ilde milletvekili çıkaramayan AKP ise ciddi oy kaybına rağmen birinci parti olarak hala ülkemizi en geniş kapsamda temsil eden  parti durumunu korumuştur.

Bu da gösteriyor ki, parti liderleri birbirleri hakkında yapacakları konuşmaları, ülkemiz ve milletimizin geleceğini göz önünde bulundurarak yapmalılar.

 

Türkiye’nin bugünkü kazanımlarını heba edebilecek her türlü olumsuz konuşmalardan bütün parti liderleri kaçınmalıdırlar.

Türkiye’nin kazanımları derken, bu gün ülkemiz kendi uçağını, kendi helikopterini, kendi denizaltısını, kendi hücubotunu, kendi silahını yapar duruma gelmiştir.. Öte yandan paradan sıfır atmalar, yollar, hastaneler, okullar, metrolar, havalanları, köprüler, vesaire vesaire yapılmıştır. Enflasyon ve faizler düşmüştür. Bütün bunları kimse inkar edemez..Bildiğiniz gibi bazı ülkeler Türkiye’nin o eski zayıf güçsüz ve 70 sente muhtaç bir ülke  haline düşmesini arzulamaktadırlar..Kusura bakmasınlar ama Türk Halkı artık bunu açık seçik görmektedir..

Türkiye’nin gelişen ve büyüyen gücünü zayıflatabilecek ve ülkemizin ekonomik alanda gelişmesine zarar verecek söylemlerden Bütün parti liderleri kaçınmalıdırlar ve istikrarı bozacak söylemlerden uzak durmalılar..

Saygılarımla..

Sami ASLAN

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.