Amasya İtimat

Hata Yapmaktan Korkmayın!

Bana bir nasihat ver deseydiniz?
Size muhtemelen şu cevabı verirdim.
“Hata yapın…
…ama hiç pişman olmayın ve hatalarından ders çıkar” derdim galiba…

Çünkü;
İnsan sürekli değişim içerisinde olan bir varlıktır. Dün ile bu gün arasında bile bazen uçurumları yaşamamız normal bir döngüdür.
İnsanları başarılı ve başarısız insanlar diye ikiye ayırsaydık eğer, göreceksiniz ki başarılı olanların tamamı geçmişinde en çok hataları yapmış, yapmış ama bunlardan büyük dersler çıkarmış kişiler olduğunu görürdünüz.

Herkesin hata yapabileceğini, herkesin hata yapmasının doğal olduğunu kabul etmek daha zevkli kılıyor yaşamı. Hiç düşündünüz mü dünyada en çok ve en büyük hataları kimler yapmıştır?
Kahramanlar, liderler, bilim insanları, sanatçılar…

Gerçekte insanın başarısı arttıkça hataları da büyür bunu da bir kenara not etmek gerekir. Önemli olan, hatalardan doğru dersi çıkarmak ve bir daha aynı hatayı tekrarlamamaktır. ikinci kez aynı hatayı tekrarlamak hata yapmak değil başka bir şey olur.
Yani aptallık…

Etrafınıza bakın ve herkesin hatalar yapabildiğini görün. Bu insanların hayatı öğrenme şeklidir. Kimse hata yaparken hata yaptığının asla farkında değildir. Sadece yaptığı davranışın sonucunu tam olarak kestirememiştir.

Daha önce yaptığınız hatalarınız için kendinizi affedin. Başkalarını da yaptıkları hataları için affedin. Zaten herkes hatasının sonucunda hatasının bedelini ödüyor, ikinci bir cezaya gerek var mı? Hata dünyayı öğrenme şeklimizidir. Düşünsenize hiç hata yapmadığımızı…

Düşmeden, kalkmayı…
Yanlışı yapmadan, doğruyu…

Nasıl öğrenebilirdik?

İnsan doğası gereği hata yapan bir varlık ancak bu hatalardan yaşam yolculuğunda işe yarayabilecek dersler çıkarmak yalnızca bilge insanların sahip olabileceği bir beceri. Hayat, bazı hataları ikinci kez tekrarlamak için çok kısa ve kendi yaşamınızın sorumluluğunu alarak hatalarınızı tatmin edici deneyimlere dönüştürmek yalnızca ve yalnızca sizin elinizde…

Hatalar dünyayı öğrenme şeklimizidir. Lütfen çocuklarınız her hata yaptığında onlara ders vermeye kalkmayın. Onlara vermeniz gereken ders hatalarını her seferinde ört bas etmekte değildir. Sadece hatalarını görmelerine yardımcı olmanızdır. Düşünsenize hiç hata yapmasaydık ihtiyacınız doğruları nasıp öğrenebilirdik. Önemli olan tek şey hataya dair bakış açınızı değiştirmek.

Kendinize hata yapma ve hatalardan öğrenme izni verin…

Sevgiyle ilerleyin…

Naci Özkan

Yorum Ekle