Harmanağılı köyüne Meyve Paketleme-Soğuk Hava Tesisinin Temeli atıldı.

Suluova Harmanağılı Köyümüzde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) IPARD II 5. Başvuru Çağrı Programı kapsamındaki hibe desteğiyle Beşgöz Tarım firması tarafından inşasına başlanan meyve paketleme ve soğuk hava tesisinin temel atma töreni düzenlendi.

Harmanağılı köyünde Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törene İl ve İlçe Protokolünün yanı sıra, il yöneticileri, STK temsilcileri, diğer yetkililer ve vatandaşlarımız katıldı.

İlimizde eksikliği hissedilen önemli bir tesisin inşasına başlanmasından memnuniyet duyduğunu belirterek yatırımcılar Macit Okur ile Selim Okur’u tebrik eden Valimiz Dr. Osman Varol, “Biz hep tarım ürünlerimizin artı değerini artırmak zorun olduğumuzu söylüyoruz. Yani çiftçimizin ürününün tarlasından, bahçesinden kaldırdığı değeriyle değil onun üzerine biraz ilaveler yaparak mutlaka satmak zorunda olduğunu ancak bu yolla zenginleşebileceğini, gelirinin artabileceğini düşünüyoruz. Devletimizin, hükümetlerimizin politikaları da hep bu doğrultuda oldu. Bugün burada bu tesis sayesinde çok kritik birkaç tane ürünümüz dünya pazarına ulaşırken hak ettiği artı değeri kazanarak buna ulaşmak imkanı bulacak” dedi.

İnşaatın temelinin dualarla atıldığı törende firma yetkilisi Selim Okur, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç ile Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil de konuşma yaptı.

Tesisin hizmete girmesiyle bölgede üretilen kiraz ve elmanın 8 ay boyunca saklanmasına imkan sağlayan proje ile ürünlerin kaybı önlenecek ve bölge çiftçisinin ürünleri değerinde alınacak. İşletmede sezonda 100 kişiye istihdam sağlanması planlanmakta olup ürünlerin genel olarak ihracatı hedefleniyor. Ürünlerin depolanması ve tasnif paketleme işlemlerinin yanı sıra ileri ki dönemde şoklama ünitelerinin de ilave edilmesi ile entegre bir tesise ulaşılması hedeflenen projede daha fazla kişiye istihdam sağlanması planlanıyor.

Törene, Vali Dr. Osman Varol, Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Suluova Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, çeşitli kurum, kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA-suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

Yorum Ekle