Güzel bir Mesire Yöremiz, YENİ BİR FATLI NEDEN OLMASIN?

Çepeçevre güzelliklerle kuşatılan yemyeşil ve tertemiz akan Gökdere çayının çevresi ilçemizin güzel bir mesire yeri olabilir.

Sofualan’a bağlı Yukarı ve Aşağı Gökdere arasındaki 4 kilometrelik yol, trekking (doğa yürüyüşü) sporu için oldukça uygun bir coğrafya. Bir dönem elle ve ayakla tutulan Gökdere’nin kendine has balığı  anında tüketilirse oldukça lezzetli bir balık türü ancak hidro elektrik santralinden sonra balık iyice azalmış durumda.

Aslında Gökpınar halkından Nidai Yıldız bir dönem Alabalık üretimi yapmış köyünde. Resmi işlemlerin çokluğu ve ilgisizlik nedeniyle ara vermiş.

Gökpınar (Orusu) köyüne 3 kilometre uzaklıktaki Çökdere çayı (2004 yılına kadar hizmet veren 2005 yılında yeniden inşa edilen Gökdere köprüsü yanındaki Adem Genç’e ait değirmen) kenarında Gökpınar Muhtarı Metin Şahin’in gayretleriyle  piknik masaları konulmuş.

Gökdere; Niksar’dan geçen, Kelkit çayında oluşturulan Antalya’nın saklı kanyonlarını aratmayan Fatlı Köyü mevkiindeki piknik alanını andırıyor  Sıcak yaz günlerinde Fatlı Köprüsü altında Kelkit çayı içerisine konulan masalarda vatandaşlar, ayakları suyun içerisinde hem karınlarını doyurup hemde semaver keyfi yapıyorlar.

Bir Turizm işletmesi bu işe el atsa bu güzel yöremiz neden Niksar-Fatlı gibi bir mesire yeri olmasın?..

Yorum Ekle