Amasya İtimat

”GÜNDÜZ GÜLDÜK İNSANLARIN YÜZÜNE, GECE AĞLADIK”

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993 günü ırkçı dazlakların kundakladığı evde hayatını kaybeden Genç ailesinin beş ferdinin şehid edildiği katliamın 30. yılı anma programı ilk defa 30 Ekim 2022 günü vefat eden ve sabrı ve duruşu ile ”Bilge ana” ismini alan merhum Mevlüde Genç’siz yapıldı.
29 Mayıs 2023 Pazartesi günü şehitlerimizin kabirleri başında gerçekleştirilen törene; Kaymakam  Ahmet Gökcecik, Amasya Vali Yardımcısı Mustafa Pala, Taşova Belediye Başkanı  Bayram Öztürk, daire amirleri ve köy halkı katıldılar.
Amasya Vali Yardımcısı Pala, “Menfur bir katliam sonucu, şehit olan vatandaşlarımıza şahadetinin yıl dönümünde bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu tür saldırıların, yabancı düşmanlığını ırkçılık saldırılarını tekrarlanmaması, insanlık, birlik, beraberlik adına kardeşçe yaşamanın mümkün olabildiğini bizler gösteriyoruz. Şehitlerimizi rahmetle minnetle yâd ediyorum” dedi.
GÜNDÜZ GÜLDÜK İNSANLARIN YÜZÜNE, GECE AĞLADIK
Ülkemizdeki en elim verici ve ırkçı saldırılarından biri olan otuz yıldır hala  söndürülemeyen yangını yüreğinde yaşayan merhum Mevlüde Genç’in kardeşi Niyazi Genç duygularını, “30 yıl geçti ama 30 yıl içerisinde gündüz güldük insanların yüzüne, geceleri ağladık. Hiçbir zaman unutmadık, unutamıyoruz da. Her zaman başımızı yatağa koyduğumuz zaman, her zaman için gözlerimiz doluyor. Ne söylesek, ne söylemesek boş. Dünyada başa gelen çekiliyor. Duygulanıyorum. Böyle acıları, Cenab-ı Allah kimselere yaşatmasın. Düşmanıma dahi vermesin” ifade etti.
Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi ve Amasya Valiliğinin çelenk gönderdiği Anma programında Kur’anı Kerim okunup dua edildi.

Yorum Ekle