GÜN ÜŞÜYOR, MEVSİM GÜLÜMSEMEYE ÇALIŞIYOR

Perdeler bir bir kapanıyor. Mevsim bulutlara teslim olduğu günden bu yana perdeler ne kadar aralanırsa aralansın içeriye güneş girmiyor. Güneş bulutların ardına mı saklandı, bulutlar güneşi mi tutukladı bilinir ya da bilinmezlerin kendi seyrindeki seferinde ayaz dağına rotayı çevirip yoluna devam ediyor.


 


Matlaşan bir öğle sonrasının akşam olmadan akşama özlemi, yatsı öncesine el uzatışı imkânsızların imkânlaşması için yapılan bütün çalışmaların sonuç bölümünde huzura kavuşması diğer bir ifadeyle mutlu sona ulaşmasıdır.


 


Onca ayaza, onca rüzgâra ve dahi onca üşümüşlüğü giderecek ne varsa her alternatifi deneyip ısınmak için can diyen bir ses, merhaba diyen dizelerin sıcaklığı, kendi gelen makamında hoş geldin. Ne varsa, neyin varsa hoş geldin.


 


Koklandığında bütün benliğinizi alıp kendi dünyasına ve derinliğine sürükleyen yüreklerin toplandığı çiçek açışlı, duruşlu, sonbaharda solmayan, Aralıkta ölmeyen yüreğim aylar önce gurbete gitti gideli kendi gelen makamında dizeler kan kusuyor, mısralar ağlıyor, şiirler don tutuyor.


 


Yağmur damlalarından güneş merhabasına uzanan yedi renk sunumundaki duygu yükünü taşıyacak yüreğin ağırlığı yıldızlarla selamlaşıp dağ duruşlu, gül akışlı, bozkurt bakışlı bir bereket abidesi, toprak sadıklığındaki sağlamlığın tanışlığında şafakla doğuşun, gittiğinde karanlığa merhaba diyen ölümün vuslatıyla vakte selam veriyorum.


 


Neyi hatırladığımı çok iyi biliyorum. Kış önsesi yağmurlarında hoyrat türkülere tutulmuşum, yankı bulan dağlarda türküler ses veriyor, yokluğun gelince aklıma söz üzere bestelenmişlerin hepsi senin üstüne yazılmış güftelerden oluşmaktadır. Vakit nar ağacının dikenlerine asılı kaldığı günden itibaren incir toplamaya gerek kalmadı.


 


Perdeler kapandı. Güneş uzaklara gitti. Dört yanım boşaldı. Artık bomboş bir zamana, yeni boşluklarla merhaba demeden teğet geçiyorum.


 


Seni çok seviyorum çocuk.


 


Dört mevsim akması gereken, yanması gereken neyim varsa sana uzanıyor.


 


Ruhun ya da beynin en derinliğinde açık veya gizli ne varsa bilmesi gereken biliyor.


 


Her şeyi ona bırakıyor duaya akıyorum.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.