GÖYÜNÜCEK , DAVUTEVİ KÖYÜ CEM EVİ TÖRENLE AÇILDI.

     GÖYÜNÜCEK , DAVUTEVİ KÖYÜ CEM EVİ TÖRENLE AÇILDI.


  Ülke genelinde olduğu gibi alevi vatandaşların ibadet yeri olarak kullandıkları Cem Evlerinden birisi de Amasya Göynücek İlçesine bağlı Davutevi Köyünde  , 30 Haziran 2012 Cumartesi günü resmi törenle açıldı.
   Davutevi  Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve  köylülerin yardımları 11 ay gibi kısa sürede iki katlı  cem evini açılış törenine Amasya  Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Göynücek Kaymakamı Mehmet Mut,CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal,ADEF Başkanı Turan Sayan ve  İstanbul’dan gelen çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleştirildi.    Dernek Başkanı Ali Kel’in açılış konuşmasından sonra  Vali yardımcısı Hakan Kubalı ve Kaymakam Mehmet Mut ,ADEF Başkanı Turan Sayan birer konuşma yaptı.Kubalı yaptığı konuşmada . ” Şu algıyı Türkiye olarak artık yendik. Ben Aleviyim, ben kürdüm, ben lazım demeyi bir problem değil, sadece zenginliğimiz olarak görüyoruz. Devlet olarak da biz bunları böyle görüyoruz. Sizlerle, Alevisiyle, Sünnisiyle, Lazıyla, Kürtüyle biz Türkiye’yiz. Hep beraber biz Türkiye’yiz. Bunu özellikle burada vurgulamak istiyorum. Sizlerin olmadığı bir Türkiye, Türkiye değil veyahut da başkasının olmadığı bir Türkiye, Türkiye değil. Türkiye işte bu. Biz hep beraber böyleyiz. İnşallah ekonomimizin kalkındığı oranda da Türkiye’nin her yerine çok güzel şeyler götürmeyi planlıyor, yapıyoruz.Davutevi köyünün köy içi düzenlemesini kilitli parke taşını veriyoruz sizler işçiliğinde yardımcı olacaksınız. Bunun da açılışını hep beraber yaparız diye düşünüyorum.” dedi.
   
  Konuşmalar sonrası  Davutevi  Köyü Cem Evi açılış kurdelesini  yapılan duadan sonra Cem Evi gezildi. Dernek başkanı Ali kel  Cem Evinin birinci katının yemekhane olarak kullanılacağını.ikinci katında alevi geleneklerine göre Cem Evi olarak kullanılacağını açıkladı.


    Açılış töreni semah gösterileri ve sanatçıların sunduğu birbirinden güzel türkülerle devam etti. Törende davetlilere  kahvaltı ve yemek ikram edildi.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.