Amasya İtimat

GÖRÜLMEMİŞ BİR HIZ, İKİ AYDA BİTME AŞAMASINA GELDİ

Yeşilırmak Nehri’nin ıslah projesi 31 Aralık 2015 günü Amasya DSİ 73. Bölge Müdürlüğüne bağlı ekiplerce ırmak yatağında temizleme çalışmaları ile başlamış ve DSİ, Taşova ilçe merkezinden geçmekte olan Yeşilırmak Nehrinin ıslahı için yaptığı çalışmalar ile nehrin 4,5 km’lik kısmında yatak ve sedde tanzimi 2016 yılında bitirilmişti.

2018 yılından sonra tamamen duran çalışmaların yeniden başlaması için Taş tahkimatı ikmali ihalesi yeniden yapılmıştı.

Yeni mahalle köprüsü ile Adnan Menderes köprüsü arasındaki 1+700 ile 2+350 arası toplam 1 kilometre 50 metrelik tahkimat 35 gün içerisinde tamamlanmış olup, 9 Ekim itibarı ile başlayan ikinci etaptaki 2+350 ile 2+700 arası imalat büyük oranda tamamlandı. 4 Kasım 2023 Cumartesi günü itibarıyla; Yeni mahalle tarafında Yeni mahalle karayolu köprüsü kısmında 70 metrelik bir bölüm, Cumhuriyet mahallesi, Adnan Menderes köprüsü Terminalin altında 100 metrelik imalat kaldı. Olağanüstü sel ve taşkın gibi afetler göz önüne alınarak yapılan tahkimat yoldan yaklaşık 60 santim daha yukarı kaldırıldı.

İlçemiz Yeni mahallede Eylül ayı dördünde başlayan beri Vanlı Rona İnşaat firması  Yeşilırmak Dere ıslah projesine Yeni Mahalle Asma köprüden yeniden başlatılmıştı. Yapılacak Tahkimat duvarının toplam uzunluğu 2 kilometre 960 metre uzunluğunda olup, çalışmalar tüm hızıyla sürdürülüyor. Kalan imalat Sanayi mahallesi köprüsünden itibaren 2 kilometre 960 metreye tamamlandıktan sonra tahkimat bitecek.

Rona İnşaat firmasını tebrik ederken nehrin içinde kötü bir görüntü oluşturan kesilmiş ağaçların temizlenmesini bekliyoruz.

Yorum Ekle