GÖKPINAR VE KARSAVUL KÖYLERİ

Sevgili okurlar, bildiğiniz üzere Amasya ilimizin Taşova ilçesine bağlı bir köyümüzdür Gökpınar köyü (Orusu)
Çok eski yıllara dayanan bir yerleşim yeri olan; Gökpınar köyü, bu günlerde hatta bir kaç yıldır-
bir çıkmazın pençesinde kıvranıp duruyor.
Bildiğiniz üzere Gökpınar köyden çıkan bir kömür madeni, köy halkını adeta tedirgin etmiş köy halkı ne yapacağını şaşırmış durumda feryad edip duruyor, sesini bir türlü duyuramıyor veya yeteri kadar duyuramıyor.
Malesef, köy halkı çaresiz, köy halkı huzursuz, hangi dala ellerini atsalar, tuttukları dal ellerinde kalıyor, çaresiz bir şekilde oraya, buraya, koşuşturup duruyorlar nafile.
Ne hikmetse, yetkililer bu işi bir türlü çözüme kavuşturamıyorlar.
Bu işle enerji bakanlığımı ilgileniyor, hangi bakanlık ilgileniyorsa neden bu konuyu köy halkıyla görüşerek onlara bilgi verilerek çözümlenmiyor. Neden bir an önce bu iş çözüme kavuşturulamıyor bunu anlamakta gerçekten zorlanıyorum!
Değerli dostlar, bendenizde bir Karsavul köyüylüsü olarak, komşu köyümüz olan Gökpınar köyü halkının bu durumuna üzülmüyorum dersem yalan olur. Çünkü köy halkı içinde benimde bir çok akrabalarım var . Bu durumdan inanın bende inanılmaz derecede üzüntü duyuyorum.
Haklı olarak köy halkı köylerinin ne olacağını ve kendilerinin ne olacağını bilmek istiyorlar kendileriyle diyaloğa geçilmesini istiyorlar ve köylerinin akıbetinin ne olacağını bilmek istiyorlar bunu bilmelerinin ise köy ahalisinin en doğal hakkı olduğunu düşünüyorlar.
Köyde ve gurbetelde yaşayan Gökpınarlılardaki tedirginlik hat safhaya ulaşmış durumda.
Çünkü, köyün yaklaşık 500 metre aşağısında başlatılan çalışmalar nedeni ile köyün 150 metre yakınına kadar gelen, genişliği 40 santim, uzunlu 60 metre, derinliği 3 metreyi bulan büyük büyük çatlaklar oluşmuş durumda, bu durum adeta bir fay kırığını andırmaktadır, nerdeyse köy içine kadar gelen yarılmalar, her geçen gün biraz daha büyüyüp genişmektedir.
Onun için, konunun hasasiyeti nedeni ile bu güne kadar köyü bir çok bürokrat ziyaret etsede konu hala bir çözüme ulaşıtırılmamış görünüyor.
Değerli okurlar,
Hazır bu konuyu değinmişken ne gariptirki, benzer bir durum olmasada, biz karsavul köylülerininde bir konudaki mağduruyetini aktarayım bari.
Bilindiği üzere, Ayvacık tan gelen ve Samsun’a bağlanacak olan bir karayolu var. Bu yol köyümüzün sıfır noktasından geçmesinden dolayıdırki yaklaşık on kişinin arasisi bu yol dolayısiyle,bir kaç yıldır ekilip biçilememktedir..
Bu araziler istimlak edildi dinildi, fakat bizlere istimlak bedeli filan ödenmedi. Yapımcı firma arazilerimize girerek tarlalarımızı kullanılmaz hale getirip bıraktı. Tarlalarımız tarlalıktan çıktı, ne ekebiliyoruz ne biçebiliyoruz. Yani ne yol yapıldı, nede tarlamız tarla olarak kaldı.
Acaba bunun zararını bizlere kim verecek. Yetkililer bu konu hakkındada Karsavul köyünede uğrayarak bilgi alırlarsa çok seviniriz.
Bütün bu konular için, gerek Gökpınar köyümüzü, gerekse Karsavul köyümüzü yetkililerin ziyaret etmesini ve bu konular hakkında bilgi alarak, konuların yerinde çözümlenmesini bekliyoruz.

Saygılarımla
Sami ASLAN-Şair Yazar

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.