GİDİYOR BİRER BİRER SEVGİLİLER!…

İlçemiz Yeşimenbükü adı altında bir köyken, konumu dolayısı ile dönemin Tokat Valisi İzzettin Çağpar’ın gayretleri ile 1944 yılında Tokat’a bağlı bir ilçe oldu. 1945 yılında Sivaslı Mimar Rasim bey ilçemizin imar planını hazırlarken  Samsun caddesini (Atatürk Bulvarı) çok geniş bıraktığında “Bu adam deli mi?” diye  gülüp geçmişlerdi.

Bahçeli nizam şeklinde parsellenen Arsalar; 1050 m2 (tam arsa) veya 525 m2 (yarım arsa) ticari alandaki dükkanlar 70-35 ve 17,5 metrekare olarak tanzim edilmiş, cadde ve sokaklar birbirine kesişir şekilde düzenlenmişti.

2010 yılından itibaren müteahhit ve az sayıda da olsa özel şahıslar tarafından ilçe merkezinde yaklaşık 1600 daire yapıldı. Bu dönemde yaklaşık 70 arsa bahçeli nizamdan apartman ve sitelere dönüştü. Şu an eskinin konak tarzı diyebileceğimiz bahçeli nizam ev sayımız iyice azaldı. Yani ”Gidiyor birer birer sevgililer”

Merhum Emekli Öğretmen Emin Celep ve Eczacı Tekin Celep’in Yeşilırmak mahallesindeki evleri ve merhum Avni Davet’in Yemişen mahallesi (Atatürk İlkokulu karşısındaki) ahşap, estetik evlerin dışında pek fazla ev de kalmadı.

Kent Müzesi olabilecek taş bina cezaevi sessiz sedasız yıkıldı. Yıllar sonra tarihi bina olabilecek bu güzel evlerimizden birisi keşke Kent Müzesi olsa…

 

Yorum Ekle