Gençlerin Abisi Bir Genç: ASIM GÜLTEKİN Vefat Etti

İlçemizin yetiştirdiği genç değerlerden Asım Gültekin Yalova’da vefat etti. Dinamik ve aksiyoner kimliğiyle tanınan ve sevilen Asım Gültekin ilçemizin ilk müftüsü Mehmed Ali Hâfız’ın torunuydu. Babası Eyyüp Sabri Gültekin de ilçemizde yetişmiş ünlü bir hafızdı.

İstanbul’da yaşamasına rağmen Taşova’yla irtibatını hiç kesmemiş ve buradaki gençlik kuruluşlarıyla da sürekli işbirliği içinde olmuştu. Yayın dünyasında da çıkardığı, katkıda bulunduğu dergiler ve yayımladığı kitaplarla tanınan Gültekin, kültür dünyamızın da önemli isimlerinden idi.

Edebiyatçı-Yazar Asım Gültekin’in cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü İkindi namazı sonrasnda  Taşova Merkez Çarşı Camiinde kılınacak cenaze namazı sonrası Doğu Mahallesi Kabristanlığına defnedilecek.

45 yaşında vefat eden merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına ve dostlarına başsağlığı dileriz.

Biyografisi:

1975 Amasya Taşova doğumlu Asım Gültekin, lise öğrenimini Kartal Anadolu İHL ve Taşova İHL’de tamamladı. Kartal Anadolu İmam Hatip’te kültürel çalışmalara öncülük etmiş, burada yeni çalışmalar geliştirerek Kartal Anadolu İmam Hatip’e bir dinamizm getirmiştir. Marmara Üniversitesi AEF Edebiyat Öğretmenliği bölümünden mezun olmuş, üniversitede de birçok hayırlı hizmetleri olmuştur. Biat dergisini yılda bir sayı olarak 5 yıl çıkardı. Kartal Anadolu İHL’nin 1989’da çıkmaya başlayan dergisi Seher‘i, İmam Hatiplerin en zor yılları olan 1997-2009 yılına kadar dışarıdan katkılarla devam ettirdi. Beraber bulunduğu gençlere birçok dergi (50’den fazla dergi) çıkarttırdı. Yörünge, Yediiklim, Yeni Şafak, Sağduyu, Milli Gazete, Vakit gazetelerinde kültür sanat merkezli yazıları yayınlandı. Şehrengiz, Düş Çınarı, Kırklar, Gerçek Hayat, Genç, Yörünge, Yediiklim dergileri yazılarının yayınlandığı dergilerden bazılarıdır. İz yayıncılık bünyesinde aylık Kitap Postası dergisini 20 sayı çıkardı.

Dünya Bizim web sitesi ve Cafcaf Mizah Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yapan Gültekin, harici olarak birçok kültürel yayın ve oluşumun içinde aktif olarak yer almış, yüzlerce seminer, konferans ve toplantıların düzenleyicisi ve konuğu olmuştur. Pendik Özel Birikim İlköğretim Okulu, Eminönü Matbaa Meslek Lisesi, Beyazıt İşitme Engelliler İlköğretim Okulu, G. Antep İslahiye Boğaziçi llköğretim Okulu, Kartal Anadolu İHL, Pertevniyal Lisesi, Beyoğlu Fındıklı Lisesi, Üsküdar İHL Edebiyat öğretmenliği yaptığı okullardır. 2008 yılında yılın öğretmeni seçildi. TYB İstanbul yönetim kurulu üyesi, Mizah Derneği Başkanı, TÜRDEB (Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği) kurucu üyesi, Sade Hayat Derneği yönetim kurulu üyesiydi. Çeşitli süreli ve süresiz yayınlarda yazarlık yapmakta, etimoloji dersleri, seminerleri vermekteydi. Aynı zamanda Yedihilal Derneği’nde başkan yardımcılığı görevini de sürdürüyordu. Tam bir sözlük ve seyahat düşkünü olan Gültekin, 20’den fazla ülkeye seyahat etmişti. Kütüphanesinde 300’den fazla sözlüğü olduğu biliniyor. Türkçede bulunmayan bir sözlüğün yazımı için çalışıyordu.

Asım Gültekin evli ve 2 çocuk babasıydı.

Yorum Ekle