Gelmiş geçmiş en büyük Güftekarımız: SALİH KORKMAZ BELGESELİ

Ahmet Şimşek-05amasyam-05 Kültür, Haber, Magazin 2022

SAFHAYAT
Has Öykü-245
SALİH KORKMAZ-1
Ticaret-35
Salih Korkmaz 02 Ekim 1941 Perşembe günü Amasya İli Taşova İlçesi Arpaderesi köyünde doğmuştur.
Askerden sonra ablasının bulunduğu Bilecik’e yerleşmiş. İstasyon Mahallesinden Gazozcu Hilmi’nin kızı ile evlenmiştir.
Eniştesi Hayati Uzun’un Başkanlığını yaptığı Bilecik Esnaf ve Kefalet Kooperatifinde çalışırken bizim dükkânın üzerine kiracı olarak taşınmıştı.
(Kooperatifte esnafın Halk Bankasından çektiği kredi işlemlerini yürüttüğünden olsa gerek bir kaynakta Halk Bankasında çalıştığı belirtilmiş.)
Sıcakkanlı, muhabbeti yerinde, ikna gücünde bir tane, hitabeti şahaneydi.
Şairliği o zaman daha fazla önde değildi.


SALİH KORKMAZ-BELGESELİ -DEVAMI VAR.

Her nedenden olduysa çalıştığı yerden çıkmış. Uzun bir müddet işsiz kalmıştı. Bu dönemde daha bir oğlu vardı.
Üzüntü ve sıkıntılar onun daha da çok şiir yazmasına vesileydi. Eserleri onu teselli etmeye çareydi.
O dönemde ilişkilerimiz çok güçlenmiş birbirimize destek olmuştuk. Ezberi kuvvetli, ağzından dökülen beyitler isabetliydi.
“Yaşantılarım” adlı ilk şiir kitabını 1968 yılında bastırmış pazarlamakla vakit geçiriyordu.
Bazı komutan ve subaylarla irtibat kurup erata kitap satma mücadelesi veriyordu.
Komşu esnaflara sattığı gibi bu kitaptan bir tane de bana satmıştı. Malumu olduğu üzere bende şiir yazmaya ve günlük tutmaya çalışan biriydim.
“Ondan bahseden yazıların hiç birinde ilk şiir kitabı hakkında bilgi yoktu. Onun için resmini çıkartıp yazıma koymayı uygun buldum.”
Onun şiirleri yanında benimkiler, çok sönük kalıyordu. Bir de ben ürünümün reklamını, pazarlamasını, tanıtımını beceremiyordum.
Oysa Salih Korkmaz’ın maşallahı vardı. Ağzı bol laf yapıyor ve tüm yazdıklarını ezberinde okuyabiliyordu.
O zaman ben, kendine rakip görür düşüncesiyle ona bu yönümü hiç aktaramadım. Oysa bu gün keşke göstereydim, danışaydım, fikrini alaydım da onun bilgi ve deneyiminden istifade edeydim diye hayıflanıyorum.
***
Dar günlerinde kayınbabası Gazozcu Hilmi Skoda kamyonetine bir şeyler yükler çıkın, torba ve paketler getirerek damadına ayni yardım ederdi.
Bu arada Skoda’ya aile efradı cümbür cemaat kimi şoför maline, kimi kasaya biner tüm aile Salih Korkmaz’a ziyarete gelirlerdi.
Salih Korkmaz’ın baldızlarından biri çok güzeldi. Herkesin onda gözü kalırdı. Yıllar sonra karşılaştığım bazı müşteri ve arkadaşım onu sorduğu çok olmuştur.
Salih Korkmaz baldızının albenisi için o bizim kurtarıcımız olacak inşallah. Zengin biriyle evlenirse sayesinde bizde rahat ederiz gibi espriler yapardı.
Epey sıkıntılardan sonra Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğünde memur olarak işe başladı. Şairliğine de uygun bir ortamı da böylece sağlamış oldu.
Hitabeti sayesinde düğün, bayram, tören, açılış ve topluma hitap gerektiren her yerde Salih Korkmaz’ın sesi ortalığı çınlatıyordu.
Allah yürü ya kulum demişti bir kere gerek şairliğinde gerekse takdimciliğinde önünde kimsenin durması mümkün değildi.
Nüktedan ve hazır cevaplı lığı onu daha da yüceltiyordu. Benim indimde Salih Korkmaz halkın gönlünde bu şekliyle yer etmişti.
 (DEVAM EDECEK)

Yorum Ekle