FINDIK REKOLTESİ YÜKSELİYOR, BİR DE AYVACIK YOLU YAPILSA!..

Bir zamanlar pamuğun bile üretildiği ilçemizde her geçen yıl ürün çeşitliği artarken, son 3 yıldır bol miktarda fındık dikilen Karlık köyü ve diğer köylerimizde fındığa yöneliş artıyor.

İlçemizin özellikle kuzey kesimlerinde yer alan ŞeyhliKavaloluğuAlçakbelKarlıkYeşiltepeSofualanGökpınarKarsavul köylerinde mantar, sahlepten sonra fındık önemli bir gelir kaynağı haline gelmiş olup, fındığın kalitesi de güzel.

Bu yıl, Sofualan köyü Aşağı Gökdere mezrasından Musa Koçak isimli üretici 2 ton 400 kiloya yakın fındık üretti.

2015 yılında Şeyhli köyünde altı vatandaşımız bir tonun üzerinde fındık üretirken, aynı köyden Hatip Akça isimli vatandaşımız 2.5 tona yakın fındık üretmişti. Bölgede bir çok insanımız için gelir kapısı olan fındık, halen 1 ila 5 kilo poşetlere konularak büyük şehirlerde pazarlandığı gibi Ayvacık ilçesine götürülerek fındık tüccarlarına satılıyor. Bir de Ayvacık yolunun asfaltlandığını düşünelim. Yirmiden fazla fındık fabrikasının olduğu Çarşamba’ya ulaşım kolaylaşacak, hem fındık üretimi artacak, hem de üretici daha fazla para kazanacak.

Ülkemizin tam ortasında bulunan ilçemiz ülkemizin adeta cennetten bir köşesi. En uçtaki illere en fazla uzaklığı bin kilometreyi geçmeyen; demir yoluna 48 kilometre, hava alanına 95 kilometre ve Samsun limanına 125 kilometre uzaklıkta. İran, Azerbaycan, Nahçıvan, Ermenistan gibi ülkelerin yol güzergahında olan ve ilçemizin içinden D 100 kara yolu avantajını da iyi kullanamıyor.

 

Yorum Ekle