Amasya İtimat

Fidan Üretimi ve Pazarlama

Fidan ara sistemi, test yayınlarının başarıyla sona ermesinin ardından müşterilerin aktif olarak hizmetine açılan bir fidan bulma sistemidir.

Fidan üretici sektörünün yoğunlaştığı meyve fidanı türünün fazlalığı ve bol toprak alanı kapladığı için, belirli türlerde uzmanlaşan fidan üreticisinin tek bir elde üretim yapıyor olması, alıcıların tek elden tüm fidanlara ulaşmasının önünü kesen bir işlem oluyor. Çünkü, bir ceviz fidanı üreticisi, 1000 adet ceviz üretmek için 4-5 dönüm civarında bir toprağı işlemek, sulamak ve çevrelemek zorundadır. Ancak, ceviz fidanının bilinen 15 türü olduğunu var sayarsak, hem ciddi bir maliyet, hem de emek söz konusu olmaktadır. 20 üzeri insan çalıştırmak, ulaşım sağlamak hatta güvenliği bile sağlamak durumunda kalıyor. Bu sebeple, ceviz fidanı üretimi yapan bir insanın bile ceviz türlerinin tümünü yetiştiremediği ve tek meyve üretimi ile sınırlı kaldığınız gözlemledik. Bu sebeple, yaklaşık olarak Türkiye içerisinde bilinen 70 civarı meyve fidanı üretimini her meyvenin farklı türlerini de düşünürsek 250’ye yakın fidan türü üretiliyor anlamına gelmektedir. Bu sebeple en önemlisi müşteriler bir elma fidanı, bir armut fidanı ve bir de ceviz fidanı alacak ise, tek tek fidan satıcılarını gezmek zorunda kalıyordu.

Bu sistem sayesinde tüm fidan üreticileri, yasal izinleri ve sertifikalarının eksiksiz olduğu durumlarda hiç bir ücret ödemeden bu sisteme kaydını gerçekleştirerek, diğer bir anlamda rakip dedikleri diğer fidan üreticileri ile birlikte satış yapma imkanı bulmaktadır.

Müşteri, bu sistem aracılığı ile tek seferde tüm meyve fidanlarının listelendiği sayfalardan istediği fidanları seçiyor, hatta bir gojiberi fidanını 5 farklı mağaza satıyor ise, üretim yapılan şehir, gönderim yapılacak olan şehir hatta gönderimin yapılacağı kargo firması ve mağazanın önceki siparişlerine bakarak sepetine ekleyebiliyor. Bu 5 farklı mağazanın fiyatlarını da karşılaştırarak satın alma şansı yakalıyor. Yani, müşteriler hem fiyat hem de kaliteyi seçerek, tek seferde sipariş veriyor.

Tüm sistem dahilinde, birinci üreticiden satın alınan fidanlar olduğu için fiyatlar gayet makul seviyede ve kargo ücreti de çoklu satın alımların gerçekleşeceği düşünülerek fiyatları pek etkilemiyor. Eğer, üretici aracı kullanarak şehirdeki fidan ve çiçek satan firmalara bu fidanları getirdikten sonra, üçüncü bir aracının da kazanç sağlamak için fiyatlara 3. kez bir kar ekleme durumu oluşunca fiyatlar zaten ciddi bir seviyeye yükseliyor ve belirttiğimiz gibi her fidanı bulma şansınız olmuyor.

Bazı meyvelerin sadece tek türlerine ulaşabiliyorsunuz. Ama bu sistem sayesinde, üreticinin ücretsiz bir biçimde üye olarak satış yapabildiği ve her siparişte, mağaza sadece kendi ürününü görüp, kendi ile alakalı olan ürünü gönderiyor. Yani 3 ürünü tek siparişte satın alan müşteri sadece kargo firmasını bekliyor. Her mağazaya 1’er fidan siparişi gelmiş görünüyor ve aynı gün üç firma da kendi ile alakalı ürünü anında kargoya veriyor. Sistem üzerinden kargolanma sms’leri ve e-posta olarak yola çıkan ürünün bilgisi de müşterilere ücretsiz olarak verilmekte. Basit bir şekilde ve mobilde bile kullanılabilen bu sistem üzerinde, iletişim de çok iyi düşünülmüş.

Mağaza ile olası bir yaşanacak problem için, üyelik panelinizde ve sistemin her alanında destek alanı görülebilir şekildedir. Bir sorun veya sorunuz varsa, Fidan ara sisteminin yani tüm mağazaların yönetiminin en üst kademesi ile birebir görüşme şansı yakalıyorsunuz. Ürün satın almanıza da gerek yok, üye olan her müşterinin fidan ara yetkilisi ile yazılı ve kayıtlı biçimde iletişim kurabilmesi mümkün.

Ayrıca, diğer e-ticaret sistemleri ile karşılaştırıldığında, müşterilerin mağaza ile iletişim kurması yasak değil, aksine, her müşteri alacağı ürünün yanında mağaza adını ve mağazanın profil sayfasını görebilme avantajına sahip. Mağazanın profiline giriş yapıldığı zaman ise, mağaza iletişim telefonu, yetkili kişi adı soyadı ve firmanın mağaza konumunu harita üzerinden görme şansınız var.

Şehrinizde yer alan bir fidan üreticisi ise konum bilgisini kullanarak direk ve yüz yüze üreticiden satın alma şansınız da var. Mağaza ve müşteriyi bir araya getiren bir sistem. Ancak, olası bir yaşanan sorunda güvence yine fidan ara sistemi olacaktır. Çünkü, müşteri odaklı bu sistem müşteri güvenliğini sağladığı gibi müşterinin haklarının da sigortasıdır. Gün geçtikçe fidan ara sistemine kayıt olan üretici ile birlikte ürün çeşitliliği artacak ve müşteri potansiyeli de paralel biçimde bu sisteme yönelecektir.

Yorum Ekle