Fenerbahçe-Trabzonspor olayında kim suçlu?

Suçlular

1-TFF

2-Ali Koç

3-Fenerbahçelli holigan taraftarlar

15.05.2022 Pazar günü İstanbul’da aynı gün Fenerbahçe ile Trabzonspor’a maç oynatmak yanlıştır. Trabzonspor kulübünün 38 yıl aradan sonra şampiyon olmasını hazmedemeyen ve taraftarının baskısını başka yere yönlendirmek isteyen Ali Koç, medyaya verdiği demeçlerle geçmişten gelen Trabzonspor-Fenerbahçe çekişmesini sonucu hasara varacak kadar kaşımıştır.

Düne kadar köprüdeki bayrağın kesilmesinden başka ciddi bir olay olmasa da bir düzine adam tarafından linç edilmeye çalışılan üç Trabzonspor taraftarının ve saldırıya uğrayan diğer futbolseverlerin görüntülerinin medyaya yansıması olumsuz bir hava oluşturdu. Maç öncesi İstanbul’a seyirci olarak giden iki takım taraftarlarının karşılaşması sonucunda şiddet içeren olaylar yaşandı. Şampiyon takımın taraftarı mutluluğun verdiği pozitif enerjiyle şiddet eğilimi göstermez. Trabzonspor tarafı da bu çizgidedir.

O gün toplu taşımayla Olimpiyat Stadı’na maç izlemeye gitmiş bir Trabzonspor taraftarı olarak bizi de tahrik etmek isteyen Fenerbahçeli taraftarlarla karşılaştık. Bizler şampiyon olmuş bir takımın taraftarı olarak, yıllardır beklediğimiz şampiyonluk hasretiyle ve mutluluğumuzun verdiği enerjiyle kimseye kötü gözle bakmadık. Fakat Fenerbahçeli bir takım taraftarlar Bursaspor’a kaybettikleri şampiyonluk ve yakın tarihimizin şaibeli sezonu 2010-11’de karşılarında olan Trabzonspor’dan hoşlanmıyorlar. 95-96’dan ve daha öncesinden gelen bu iki takımın rekabetçiliğini bugün bu noktaya getirenleri iyi niyetli olarak görmüyoruz.

Trabzonspor sadece Trabzon şehrini temsil eden bir takım değildir. Başta Anadolu’nun ve Türkiye’nin takımıdır. İstanbul’da maç oynamasını istemeyenler bu şehirde sadece kendi kulüplerinin olmadığının farkına varmalıdırlar. Üstelik tarihsel ve coğrafik açıdan İstanbul ve Trabzon şehirleri kardeş şehirlerdir. Antik çağlardan günümüze karşılıklı göç alıp vermişlerdir. Doğal olarak Trabzonspor kendi şehri dışında başka bir şehirde maç oynamak durumunda kaldığında elbette bu İstanbul olacaktır.

Trabzon ve eski adıyla Kalkedon şimdiki adıyla Kadıköy’ün geçmişi derinlere dayanmaktadır. Trabzonspor ve Fenerbahçe’nin de en önemli isimlerinin Trabzon ve Fenerbahçe bağlantıları vardır. Fenerbahçe tarihinde önemli bir isim olan Şükrü Saraçoğlu Trabzon’dan Ödemiş’e göçmüş bir aileden gelmektedir. Trabzonspor’un onursal başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Fenerbahçe Spor Kulübüne başkan adayı olmayı düşlemiş kadar iyi bir Fenerbahçeli’dir.

Sonuç olarak birbiriyle bağı olan ve birbirini besleyen bu iki farklı enerjiyi lütfen fazla sabote etmeyelim. Trabzonspor taraftarının ve Trabzon şehrinin şampiyonluk yolu gözleyenlerinin uzun zamandır birikmiş olan sportif başarısızlıktan doğan negatif enerjisinin boşaldığını gösteren emareler görüyoruz. Bizden boşalan negatif enerjiyi lütfen üzerinize çekmeyin!

GÖKHAN KARAOĞLU

Yorum Ekle