Etkileyici CV Örnekleri Nereden Bulunur?

Günümüzde iş başvurusu sırasında CV istemeyen iş yeri neredeyse yok. Hatta kurumsal firmalarda özgeçmişi olmayanların başvurusu kabul edilmez. Bu yüzden iş arayanlar, etkileyici CV hazırlamanın yollarnıı arar.

Araştırma yapıldığında birçok CV örnekleri PDF şeklinde çıkar. Bu örneklerden biri seçilerek özgeçmiş hazırlanmaya çalışılır. Özgeçmişin şekline, detaylarına ve uyumuna bakılmaz. Dolayısıyla da etkili bir CV hazırlanamaz.

CV hazırlarken bilinmesi gereken en önemli kural, özgünlüktür. Taklit edilerek hazırlanan CV, dikkat çekici olamaz. Hatta birçok soruna neden olabilir. Bu yüzden CV şablonu da dahil olmak üzere tüm detaylar kişiye özgü olmalıdır. CV örnekleri incelenerek fikir sahibi olunmalı ve ona göre farklı bir özgeçmiş hazırlanmalıdır.

Etkileyici Özgeçmişlerin Püf Noktaları Nelerdir?

CV hazırlamayla ilgili araştırma yapıldığını varsayalım. Sayfada CV örnekleri PDF formatında çıkacaktır. Birkaçı incelendiğinde ise farklı örnekler olduğunu görülecektir ve kafaların karışmasına neden olacaktır. Bunların yaşanmaması ve özgeçmişin etkili olması için öncelikle CV’nin nasıl hazırlanması gerektiği bilinmelidir.

Özgeçmiş hazırlarken ilk olarak CV şablonu belirlenmelidir. Doğru şablonu belirlemek için sektör, kurum ve pozisyon hakkında araştırma yapılmalıdır. Örneğin; bilgisayar mühendisliği için başvuru yapılacaksa bilinen programlar ayrıntılı olarak belirtilmelidir. Garsonluk için başvuru yapılacaksa deneyim ön planda tutulmalıdır.

Bilgilerin doğru olmasına dikkat edilmelidir. Kişisel bilgiler yanlış yazıldığında doğru hitap edilemez ve iletişim kurulamaz. Deneyim gibi bilgiler yanlış belirtildiğinde ise güven sağlanamaz.

Ayrıca günümüzde elle hazırlanan özgeçmişler, özellikle kurumsal firmalar tarafından kabul edilmemektedir. Bu yüzden bilgisayar üzerinde hazırlanmalıdır.

Özgeçmişlerin Etkileyici Olması Neden Önemlidir?

Özgeçmişler, işverenler tarafından duruma göre birçok defa değerlendirmeye alınabilir. Ancak etkileyici bir CV, bir kez değerlendirmeye alınır ve karar verilir. Başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali ise oldukça yüksektir.

Etkileyici bir CV, güzel bir ilk izlenim bırakır. Çoğu zaman diğer başvurulara bakılmaz. Karar, hemen verilir. CV örnekleri PDF şeklinde incelendiğinde bu durum rahatlıkla görülebilir. İşveren olunmasa bile özgeçmiş inceleyenleri hayran bırakır.

CV; açıklayıcı ve anlaşılır bir dille yazılmışsa, gereksiz kelimelere yer verilmediyse, yazım ve imla kurallara dikkat edildiyse etkili olur.

Yorum Ekle