Amasya İtimat

ENGEL OLMA

Ülkemizde engelli oranı nüfusumuzun %12.3 ünü oluşturuyor, kalan %87.7 ise risk gurubu.  Bu ülkede iş ve normal hayatta her an yaşanacak kaza ile engelli kalmamız veya karşı tarafı engelli bırakmamız mümkün. İnsanın aklından geçmez değil mi? Hatta normal insanların bu kadar sıkıntısı var iken ‘Engelliye gelene kadar.’ da diyebilirsiniz.


 


  Günümüzde yakınlarımızın bir çocuğu dünyaya geldiğinde ilk cinsiyeti ile ilgili soru sorarız. Peki peygamber efendimiz nasıl sorarmış biliyor musunuz? TAM mı? Ve yine peygamber efendimiz Kureyş’in ileri gelenleri ile sohbetleri esnasında görme engelli Abdullah B. Ümmi Mektum gelir ve söze karışır. Ki sözün kesilmemesi gerekirken iki defa söze karışır peygamber efendimizden kuran okumasını ister ‘ Ey Allahın elçisi Allahın öğrettiklerinden bana da öğret’ der. Oralı olmayan Resulullah, diğer kişiler ile ilgilenir. Sözü bitip kalkacağı esnada yapılanı tasvip etmeyen ayet nail olur. (abese 1-10) sonralarında her karşılaşmalarında  – ey kendisinden dolayı rabbimin beni azarladığı zat, merhaba. Şekli ile hatırını sorardı.


 


   Milletvekili Lokman Ayva’nın çalışma bakanının ihracını talep etmesi ve çok sert üslubu sayesinde özürlüler ile ilgili madde tasarıdan çıkarıldı. O tasarıyı hazırlayanların aslında özürlülere verdiği ehemmiyetin göstergesi açısından çok önemli bir gelişme idi.


 


   Rahmetli Ecevit, rahatsızlığı sonrası 3 ay süre ile asansörsüz olan Başbakanlık merkez binasına girememiş, makamına oturamamıştı. Senelerce ülkeyi yöneten Ecevit’in aklına dahi gelmemiştir. Tevekkülün belgesi gibi şu sözü tekrarlarız. Yarına çıkmaya senedin mi var? Ne mağlum yarına tam çıkacağın. Engelli yaşam müdavimleri için yapılan ya da yapılacak çalışmalardan belki daha sonra kendimiz veya yakın çevremiz fayda sağlayacak.


 


 Dikkat ederseniz yazıda şunu yapmak, bunu yapmak gerekir diye konulara girmiyorum. Zaten köşede yetmez. Ancak engelin ortadan kalkmasına yönelik çalışan derneklerin çalışmalarına ve isteklerine kulak kabartmanız yeterli olacak. Malumumuz empati yetisi çok gelişmiş toplumuz. Gün geliyor hepimiz ermeni oluyoruz, gün geliyor hepimiz sokak köpeği oluyoruz. Aslında bunların hiç birisi olmuyorsunuz, olamazsınız da ama her an engelli olabilirsiniz.


 


  Engellinin tanımını yapalım, müfredatlarımızda her şey var ama bu bilinç üzerine bir ders veya konu başlığı yok. 5378 sayılı kanuna göre özürlü: doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeni ile toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve koruma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi.


 


3 Şubat 2011 Perşembe günü Konak kent konseyi engelli meclisi toplantısında katılmam dolayısı ile yeterli olmamak kaydı ile bilgilenme imkanı buldum bundan dolayıdır ki Engelli Derneği Meclis Başkanı Seyit Çelebi ye engelli dernek başkanlarıma ve bu müstesna toplantıda bulunmamı sağlayan MHP İzmir Milletvekili Aday Adayı hemşerim Hasan Yıldız’a teşekkür ederim.


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.