En İyi Narkotik Polisi Anne’dir

Taşova Müftülük Konferans salonunda Amasya Valiliğinin “En iyi Narkotik Polisi Anne” konulu sunumu yapıldı.
Sunumu Amasya Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi’nden Hamza Kılıçalp yaptı.
Sunumda Amasya ilimizde Kenevir vb uyuşturucu maddelerin üretimi olduğunu ve bu maddelerin saklama ve gizlenmesinin çok kolay olduğunu anlattı. Amasya ilimizde vatandaşlarımızın çok duyarlı olduğunu dile getirdi.
Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi’nden Kılıçalp konuşmasında” Uyuşturucu Nedir? Belirli miktarda alındığında kişinin merkezi sinir sistemine etki ederek, akli, fiziki ve psikolojik dengesini bozan, kişi ve toplum içerisinde ekonomik ve sosyal çöküntü meydana getiren, alışkanlık ve bağımlılık yapan, kullanılması, bulundurulması, üretilmesi ve satışının kanunlarla yasaklandığı  maddelere ‘Uyuşturucu Madde’ denir.

Madde Bağımlılığı Nedir?
İnsanın yaşamına devam edebilmesi için gerekli olmayan, fakat vücuduyla tanışdıktan sonra ihtiyacıymış gibi o maddeyi alıp kullanması ve devamında bu maddeyi bırakamaması durumuna ‘Madde Bağımlılığı’ diyoruz.

Uyuşturucuya Başlama Nedenleri olarak Merak etkisi, arkadaş ısrarı, özenme, kişisel sorunlar, ailesel sorunlar, eğlence amaçlı vb olarak sıralayabiliriz.
Bağımlı lık Döngüsü
Maddeye karşı oluşan merak ya da sosyal çevresinin baskısıyla madde kullanmaya başlayan kişi, ilk kullanımda kısmi bir pişmanlık yaşasa da bir kere kullanmanın bağımlılığa yol açmayacağını ve isterse kullanmayı bırakabileceğini düşünür. Maddeyi kullandığı ortamda tekrar bulunma, yaşadığı sahte iyi oluş halini tekrarlama isteği vb. durumlardan dolayı maddeyi yeniden denemeyi ister ve bir süre sonra kendini kontrol edemez hale gelir.
BAĞIMLI OLUNMADAN KULLANIMIN FARKEDİLMESİ VE ERKEN MÜDAHALE HAYAT KURTARIR

Böylece bağımlı kişi;
-AIDS, Frengi, Verem, hepatit-B ve C , Kanser Kangren gibi birçok ölümcül hastalığa kapılma riski artar.
-Kullandığı maddeler vücudun savunma mekanizmasını  yok eder ve bağışıklık sistemini zayıflatır.
-Maddeyi alabilmek için önce mevcut parasını bitirir.
-Çevresindeki insanların değerli eşyalarını ve paralarını çalmaya başlar.

HİÇBİR AİLE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞINI COCUĞUNA YAKIŞTIRMAZ!”

Narkotik Şubenin yaptığı uygulama olarak “UYUMA Uyuşturucuyla Mücadele Uygulaması” programı   tanıtıldı.

Yorum Ekle