ELMAKIRI KÖYÜ KÜLTÜR ve DAYANIŞMA DERNEĞİ ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

2017 yılında kurulan ve kısa süre içerisinde bir çok başarılı etkinliklerle adını duyuran Elmakırı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği (ELMA-DER) İstanbul’da ilk pikniğini gerçekleştirdi.
Gençlerden oluşan yönetim kurulunun üyelerinin tümü adeta başkan gibi faaliyetlerini sürdürüyor. Son derece farkındalıkla dolu şenlikte yöremizin meşhur oyunu Sin Sin yarışması da düzenlendi. 10 ayrı ekibin katıldığı sin sin yarışmasında renkli anlar yaşandı.
Şenlik öncesi bir konuşma yapan Dernek Başkanı Volkan Karşı; “Birincisini düzenlediğimiz ELMAKIRI KÖYÜ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ şenliğimizde bir arada olmak bizlere mutluluk vermektedir.  Burada bulunan saygıdeğer konukların birçoğu çeşitli zorluklara katlanıp uzaklardan gelmişlerdir. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Dile getirmesek de biliyoruz ki hepimizin ortak amacı içinde yaşadığımız çağın getirdiği, insanı yalnızlaştıran, bireyi topluma yabancılaştıran etkisini önlemek, hiç değilse yavaşlatabilmektedir. Ve biliyoruz ki, bunun tek yolu akrabalık, komşuluk, dostluk bağlarını canlı tutmaktır. Bunun tek çaresi her vesile ile bir araya gelebilmektir. Bu piknik gevşeyen bağları yeniden kuvvetlendirebilmek için düşünülmüş bir organizasyondur. Yalnızlaşmanın insanı mutsuz etmesi ötesinde birçok olumsuz etkisi olmaktadır ve yalnızlaşan insan kültürüne, mensup olduğu toplumun davranışlarına da yabancılaşmaktadır. Bu da o toplumun kültürünün yok olmasına neden olmaktadır. O halde kendimiz için, toplumumuz için ve ülkemiz için, tanışıklığımızı, dostluğumuzu sıcak tutmalı, çocuklarımızın tanışıp dost olmasını sağlamalıyız. Bizi farklı kılan ne varsa yaşatarak, biz olarak kalmaya gayret etmeliyiz. ELMA-DER Senlik Programına gelen, davet buyuran herkesi dolaşıp, yönetim olarak hoş geldiniz dedik, sonrası oyun havaları, sonrası Ağa seçimi gerçekleşti. Plaket töreninde derneğimiz için katkıda bulunanlara ve emeği geçenlere plaketlerini takdim ettik.  Sonrası çekiliş yaptık. Sonrası oyun havaları ile devam ettik. Öğleden sonra sin sin yarışması gerçekleşti. Gelen sanatçılarımız Özcan Burcalı, Selma Gökdemir idi.   Ağalık yarışmasına katılanlar Levent Üstün, Muhsin Uzunoğlu, Aslan Merdin, Erdal Güven, Arif Yıldız,  Şahinler köyü Dernek Başkanı Celal Sönmez açılışı  yaptı ve bir koç parası bin liradır deyip bin lirayla açılışı yapıyorum dedi. 5500 lirayla Levent  Üstün  ağalığı aldı. Çekilişte 80 parça malzememiz vardı. Çekilişi ağanın çektiği ilk biletle başlattık. Sin sin yarışmasında ağanın kurduğu 8 kişilik bir jüri ile 2’şerli gruplar halinde 10 ekip yarıştı. Sıra sıra çıkan sin sin yarışmacılarının oynamasına verilen jüri üyelerinin puanlarına göre toplam 91 puanla kazanan Burak Merdin ve   Ahmet Tütüncü oldu. Katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.
 

 

Yorum Ekle