ELEKTRİKTE 3 ZAMANLI TARİFE YAKIYOR

 

 


Elektrikte 3 zamanlı tarife yakıyor. Elektrikçiler, “O fabrikalar için. Evlere uymaz” diyor


 


Fabrika işletmiyorsan İndirimli tarifeden uzak dur


 


Halk arasında ‘indirimli tarife’ olarak bilinen ve 17.00 – 22.00 saatleri arasında yapılan elektrik tüketimini kapsayan ‘3 zamanlı tarife’nin, aslında 3 vardiya ile çalışan fabrikalar için başlatıldığını söyleyen Elektrik Teknisyenleri Oda Başkanı Kahveci, vatandaşlara “Normal tarifeden şaşmayın” uyarısında bulundu.


 


Elektrik tüketiminde tasarruflu olduğu sanılan ve halk arasında ‘indirimli tarife’ olarak adlandırılan ‘3 zamanlı tarife’nin, dikkat edilmemesi halinde faturaları şişirmesine, elektrik ustaları da katılıyor. Özellikle 17.00 -22.00 saatleri arasında yapılan tüketimlerde, yüzde 50 zam uygulandığını çoğu tüketicinin bilmediğini, o nedenle de indirimli tarifeye geçenlerin ‘neden faturam şişti’ diye şaştığını söyledi. Samsun Elektrik Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Odası Başkanı Nihat Kahveci, tüketiciyi yakan ‘3 zamanlı tarife ile normal tarife arasındaki farkı anlattı.


 


Fabrikan varsa ‘tarife değiştir’


Elektrik ve Elektronik Teknisyenleri Oda Başkanı Kahveci, ‘3 zamanlı tarife’ sisteminin sanayisi gelişmiş büyükşehirlerde 3 vardiya sistemi ile çalışan fabrikalara elektrik tüketiminde indirim sağlamak amacıyla geliştirildiğini söyledi. Kahveci: Daha çok sanayisi gelişmiş illerde bu uygulama var ve yararlı oluyor. Ama evler, işyerleri için değil. Fabrikalar için. Sabaha kadar üretim yapan fabrikalar için gece 22.00 ve 06.00 saatleri arasında yüzde 50 indirim var. Sabah 06.00 ile akşam 17.00’ye kadar da yüzde 5 indirim var. Amaç bunlardan yararlanmak.


 


Evler fabrika değil ki


Kahveci, sözlerini şöyle sürdürdü: Karadeniz bölgesinde 3 vardiya sistemi ile çalışan tek bir fabrika bile yok. O yüzden normal vatandaşın da bu sistemi kullanması mantıklı değil. Çalışan bir bayan akşam saat 18.00 gibi evin gittiğinde çamaşırını makineye atacak, belki misafiri gelecek fırınını çalıştırıp yemek, pasta yapacak. Şimdi o bayana şu saatlerde fırınını, çamaşır makineni çalıştırma diyebilir misiniz? Bu ev hanımları için, elektrik sobası ile ısınan üniversite öğrencisi için de geçerli. Bu yüzden vatandaşlara şu tavsiyede bulunuyorum. Kesinlikle 3 zamanlı tarifeli sisteme geçmesinler. Akıllıca değil. Eğer elektriği akıllı kullanacaklarsa bu geçerli olabilir. Ama evler fabrika gibi sabaha kadar çalışmıyor ki.

Yorum Ekle