Amasya İtimat

ELEKTRİK FATURASINDA YOK YOK

    ELEKTRİK FATURASINDA YOK YOK


 


      Elektrikteki kayıp kaçak bedelinin dürüst tüketicinin sırtına yüklendiğinin anlaşılmasından sonra bu kez de elektrik faturalarından  sayaç okuma bedeli alındığı ortaya çıktı.


      Kahramanmaraş Tüketici  Hakem Heyeti’nin Kayıp Kacak bedelinin tüketiciye yüklenemeyeceği kararı ile elektrik faturaları mercek  altına alındı. Kayıp kaçak bedelinin  her şirket için ayrı ayrı oranlarda belirlendiği ve bu uygulamanın da 2011 yılında yürürlüğe girdiği anlaşıldı.


     Dağıtım şirketleri elektriği hem satıyor hem de sayaç okuma parası alıyor. Üstelik aynı binadaki ayrı ayrı abonelerden farklı tutarlar tahsil ediliyor. Elektrik  faturasında haksız olarak tahsil edilen bedellerin açıklamasının kısaltılmış olarak yazılması,(K.K. Bedeli,PSH okuma bedeli,(+/-) tutar.İle.Sis.Bd,Dağıtım Bd,Per.Sat.Bd,Enerji.fon,TRT payı,Elek.Tük.Ver.) bilmeceye benziyor.Ayrıca bu değerler üzerinden K.D.V alınıyor.


     Normal olarak bir ay elektrik  tüketen bir ailenin faturası;24,96 krş iken bu bedel bilinemeyen sebeplerle 54,20 krş  olarak bizden tahsil ediliyor.


     Ülke genelinde Kayıp kaçak Kullanım Bedeli ile ilgili Tüketici Hakem Heyetine yoğun müracaatlar yapılırken,ilçemiz Tüketici Hakem Heyetine başvurunun olmaması düşündürücü.
Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.