Amasya İtimat

EĞLENCELİ KAZANÇ

Yazın kavurucu sıcağında  harmanda, tarlada tapanda, işyerinde çalışmanın ne denli zor olduğunu çok iyi bilirim. Hafta sonları yapılan düğünleri kovalamak, eşi dostu yalnız bırakmamak için gösterilen gayreti de bir başka yoruyor insanı. Bu yorgunluk elbette tatlı bir yorgunluk olarak kalıyor bedenimizde ve anılarımızda..

 

Taşova; yine her zaman olduğu gibi sakin günlerinden birini yaşıyor köşe başlarında, ülke sorunları ve Taşova’nın sorunları konuşuluyor. Bu arada bizim mısırcılar kralı Birol Öztürk yolumu kesip bana sitem ediyor: “Hocam Taşova’ya beni rezil etmişsin. Mısırı pahalı satıyor demişsin.” Ben de: “Evet, her yerde 1 TL. Sen neden 1.5 TL’ya satmak istiyorsun?”  dedim. Birol; “Mısır ilk çıktığında maliyeti çok yüksek oluyor. Şimdi 1 TL.’den satıyorum. Elimden gelse 50 kuruş yaparım.” deyince ben de ona:” Ticaret bazen zarara katlanmaktır. diye cevap verince bana hak vermek zorunda kaldı bizim Karaoğlan…

 

Ticaret okuyanlar; gayet iyi bilir. Kâr; Zarara katlanmanın bedelidir. Demek ki bazen zarara katlanmayı da bileceğiz.

 

05 plakalı araçlara; özel indirim yapan Erbaalı esnafların bizim müşterilerimizi elimizden almalarına seyirci mi kalacağız? Esnaflarımıza soruyorum: Durumlar nasıl? Aldığım cevap ürkütücü:

 

“Eskiden yazları Alman plakalı araçlarla dolardı çarşımız. Şimdilerde 34 plakalı araçları bile tek tük görebiliyoruz” dediklerinde, küresel krizin fotoğrafını bir kez daha net olarak görebilme fırsatı buluyordum. Krize rağmen, Taşova merkez ve belde belediyelerimizde festival hazırlıkları ise tam gaz sürüyor.

 

Taşova’da ilk kez gerçekleştirilecek olan BAMYA FESTİVALİ ise; Temmuz sonu başlıyor. Yaklaşık bir hafta sürecek. Taşova’yı ve bamyamızı tanıtma amaçlı olan festivale; Taşovalılar olarak elbette iştirak edeceğiz. Bamya ve diğer tarım ürünlerimiz yanında özel yeteneğe sahip insanlarımızın eserlerinin de standlarda yer almasını istiyorum.

 

Taşova’mızın mucidi Cavit Usta’nın çok amaçlı merdiveni yanında, sanayideki Başustamızın (Mehmet Torun) yeni icat ettiği özel karışımlı ayakkabı boyasının da tanıtılmasını isterim. Özellikle siyah renkli ayakkabılara sürülen bu boya ömürlük.

 

Bu Temmuz’da bizim mahalleli buluşamıyor. Sebebi ise; maddi imkansızlık. Sponsor bulamamak. Canımız sağolsun. Bizlerde mahalleli olarak diğer festivallerde olacağız. Önemli olan da; Taşova’nın tanıtımına katkı sağlamak değil mi? O halde; Taşova’da, Esençay‘da, Devre‘de, Uluköy‘de, Arpaderesi‘nde, Alpaslan‘da yapılacak olan festivallere ilgimizi esirgemeyelim. Bu tür etkinlikleri yapanları eleştirmek yerine, tanıdım ve hasret giderme amaçlı bu tür organizasyonlara gerekli desteği vermemiz gerektiğine inanıyorum. Taşovalının senede  bir günde olsa bir araya gelip eğlenmeye gülmeye hiç mi hakkı yok. Bu arada Belediyemizin festivalde yapacağı en büyük jestse; çalışan işçilere ücretlerini ödemeleri. Belediyenin imkanları sınırlı biliyorum. Lakin eğlencenin yanında işçi mağduriyetinin giderilmesi de büyük önem taşıyor. Yetkililerin bu konuyu en yakın zamanda açığa kavuşturacaklarına da inanıyorum. Demek ki bu yaz hem eğleneceğiz, hem de kazanacağız.

 

Tüm güzellikler sizinle olsun…

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.