DOĞAL ORTAMDA 500 TAVUK

İlçemiz  Esnaf ve Sanatkarlar Odası  Başkan Yardımcısı Yusuf  Yücel’in eşi   örnek bir çalışma ile doğal ortamda 500 tavuğu besliyor.

TekkeYerkozlu yol ayırımındaki 65 dönümlük meyve bahçesinde  ayrılan 6 dönümlük iki ayrı bölümde  yetiştirilen tavukları ile sabahın erken saatlerinde başlayan bakım serüveni akşam karanlığına kadar sürüyor. Kadriye Yücel’in  bu işler zahmetli olsa da  mutluluğu yüzünden anlaşılıyor. Günlük ortalama olarak 300 yumurta  elde eden  Yücel ailesi, köy yumurtalarını  ilçe pazarında  ve marketlerde değerlendiriyor.

Bir an  bile tavuklarından ayrılmayan Kadriye Yücel ,onlarla adeta  dostluk kurmuş, onları yemliyor, 6 dönümlük bahçede  otlatıyor.derede suluyor.  Eşi Yusuf Yücel  tavukların  yemi için kendi tarlasına ektiği mısır,  arpa, buğday gibi ürünlerle karşılıyor. Bu işin  zevkli ve karlı bir iş olduğunu dile getiren Yücel; ” Tavukların bakımı ,  beslenmesi  ve kümes yaşamı tamamen doğal, annemden-babamdan, ebemden gördüğümüz yöntemlerle  besliyoruz. Köy yumurtası olarak elde ettiğimiz yumurtaları ilçe pazarında satıyor,marketlere de veriyoruz.  Paketleme işine kısa sürede geçere , satışlarımızı ilçe dışına taşıyacağız. Ben aynı zamanda arı besliyorum oradaki tecrübelerimin de faydası oluyor. Bu iş karlı bir iş her aileye tavsiye ederim.” dedi.

Örnek çalışmaları ile doğal ortamda tavuk besleyen  Kadriye Yücel’in köy yumurtaları ileriki günlerde ilçe pazarında  aranacak.

IMG_0411 IMG_0417 IMG_0419 IMG_0420 IMG_0421 IMG_0423 IMG_0427 IMG_0434 IMG_0437 IMG_0440 IMG_0459

Yorum Ekle