‘Doğa Turizminde Ön Plana çıkmak için Boraboy Gölüne ayrı bir önem veriyoruz.’

Amasya Valisi Mustafa Masatlı 5 Ağustos 2022 Cuma günü saat 13.45’de Boraboy gölünde ulusal ajans ve yerel basın mensupları ile bir araya gelerek ilimizde yapılan ve yapılacak olan yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu.
Toplantıya; Kaymakam Ahmet Gökcecik, İl Genel Meclis Başkanı Zeki Erarslan, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, siyasi partilerin temsilcileri, kurum müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Vali Masatlı konuşmasında; ”Amasya’nın tarihi ve kültürel değerleri için yaptığımız bu çalışmaların yanı sıra, doğa turizminde de ön plana çıkmak için, İlimizin önemli doğal değerlerinden olan Boraboy Gölüne ayrı bir önem gösteriyoruz. Bu kapsamda ilk aşamada, Valiliğimizin koordinesinde Taşova Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanan “Boraboy Gölü Rekreasyonel Gelişim Projesi” Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmiştir. Bu proje çerçevesinde, Kır lokantası çevresinin peyzaj düzenlemesi işi, Kır lokantası önünde yer alan kısma çelik konstrüksiyon malzeme ile iskele teras yapım işi, Kır lokantası dış duvarlarına ve bahçe duvarlarına kayrak döşemesi işi yapılmıştır. Yapılan bu çalışmaların toplam maliyeti ise 1.3 Milyon TL’dir. Bu tutarın 688 bin TL’si OKA, kalan 675 bin TL’si ise İl Özel İdaremiz tarafından karşılanmıştır. 2020 yılında ise OKA Mali destek Programı Çerçevesinde Taşova Köylere Hizmet Götürme Birliğince yeni bir proje hazırlanmıştır. OKA tarafından kabul gören bu proje kapsamında; Göl çevresi piknik alanlarında 5 Adet Ahşap Çeşme yapılması ve montaj işi, Göl çevresinde çeşitli bitki ve ağaç dikim işleri, 2 adet Yağmur Barınağı  yapılması işi, 2 adet çelik konstrüksiyondan imal edilen seyir terası yapım işi, Seyir terasına giden patika yolun güzergâhının belirlenerek, bu yolda ahşap korkuluk yapılması işi, Restoran çevresi istinat duvarlarına ahşaptan klasik kafes yapılması işi,  2 adet çim amfi yapılması işi bitirilmiştir. Bu çalışmaların maliyeti ise yaklaşık 1.4 milyon TL’dir. Bu tutarın da 780 bin TL’si OKA, 608 bin TL’si ise İl Özel İdaresi tarafından karşılanmıştır. OKA ve İl Özel İdaresi finansmanıyla yapılan çalışmaların yanı sıra, Amasya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce de, Boraboy Gölü Tabiat Parkında çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında son 2 yılda, 700 Metre Ahşap Korkuluk, 102 adet Ahşap Piknik masası, 20 Adet Ahşap Çöp kovası, 15 metre Ahşap Basamak yapımı, Kır evi,  idari bina ve ziyaretçi merkezinin tadilatı tamamlanmıştır. Bu çalışmaların toplam maliyeti ise 760 bin TL’dir. Sizlerin de gördüğü gibi yapılan tüm bu çalışmalarla birlikte Boraboy Gölü Tabiat Parkının çehresi daha da güzelleşmiş, halkımızın yanı sıra yerli ve yabancı misafirlerimizin rahatça vakit geçirebileceği bir ortam oluşturulmuştur.

Düzenlenen basın toplantısında Vali Masatlı’nın açıklamalarının ardından Seyir terasında basın mensuplarıyla ayrı, davetlilerle ayrı hatıra fotoğrafı çekildi.

Yorum Ekle