Amasya İtimat

DESTEK ÇAYI KENARLARINA SET YAPILSIN…

Haber: Ahmet Şimşek

Bahar yağmurlarının yağması ve derelerin destek çayında buluşması neticesinde Destek çayı içlerinden geçtiği köylerin arazilerine zarar veriyor. Sel taşkınları çevre tarla ve bahçeleri yıkıp, toprak kaymalarına sebep oluyor.

 

Irmakların çoğalması ve sel ve su taşkınlarının çoğalması neticesinde çevre tarla ve ağaçları önüne katıp yerle bir eden Destek Çayı ıslah edilmeyi bekliyor.

 

Çevre köylerden vatandaşlar, Yeşilırmak’a dökülen kol olan Destek çayının ıslah edilmesini bekliyor. Destek çayı Arpaderesi köyü çevresindeki ırmak yatağından izinsiz ve ruhsatsız çakıl alınması neticesinde ırmak yatağı akışı değişmekte ve kenarlarına taşkınlara yol açmaktadır. Destek, Yayladibi (Halamaz), Sepetli, Arpaderesi, Alpaslan Uluköy barajına kadar olan ırmak yatağının ıslah edilmesi, ırmak yatağının kenarlarına set yapılması acilen beklenilmektedir.

 

Yetkililerden yöre halkının talebi var: ”Lütfen sesimizi duyun. Tarım önemli, tarla ve bahçelerimiz sele gidiyor. Bir an önce yatırım programına alınarak önlem alınmasını bekliyoruz.”
05amasyam-05 Kültür, Haber, Magazin

Yorum Ekle