ÇOK ACI KAYBIMIZ…

ŞARIK TARA’YI EBEDİYETE UĞURLADIK

Cuma günü, 30 yıl beraber çalıştığımız, Patronumuz ve Ağabeyimiz ŞARIK TARA’yı kaybettik. ŞARIK TARA, kurmuş olduğu ENKA Holding’le, Türk İnşaat sektörünün ve mühendisliğinin yurt dışına açılmasına öncülük etmiş, küresel pazarlarda, dünyanın en büyük inşaat firmaları ile yarışarak, ve yüzlerce uluslararası Projeyi başarı ile tamamlayarak, Türk insanının yetenek ve gücünü ayağa kaldırmıştır. Eniştesi rahmetli SADİ GÜLÇELİK’le 1957 yılında kurmuş oldukları ENKA’yı 25 yıl içinde dünyanın en büyük 11. Müteahhidi yapma başarısını göstermişlerdir. 1960-1980 arasında yurt içinde yüzlerce sanayi tesisimizi, yollarımızı, ve köprülerimizi yapmış, diğer Türk müteahhitlerinin gelişmelerinin ve büyümelerinin yolunu açmıştır. İnşaat sektöründeki başarıları ile yetinmemiş, ülkemiz ekonomisine, sanayisine, istihdamına ve gelişimine, her zaman öncü ve destek olmuştur.

Gençlere olan inancı, esirgemediği desteği ve binlerce türk işçisi ve mühendisine iş ve aş sağlama heyecanı, dünya döndükçe minnetle anılacaktır.

Şarık TARA, büyük bir hayırseverdi. Tüm insanlığa karşı yoğun bir sevgi duyuyordu. Birçok gence, dünya kalitesinde eğitim sunan ve toplumu harekete geçirecek önemli bir etken olan sporu destekleyen ENKA Vakfı, bu sevginin abidesi gibidir. ENKA Vakfı ülkemize sadece sporcular yetiştirmekle kalmıyor, sanat ve kültürümüzün yücelmesini de destekliyor.

Şarık TARA’nın girişimcilikteki başarısı, çağdaş yöneticilik için temel önem taşıyan özellikleri kendisinde toplanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Şarık TARA, en büyük projelerin ancak güçlü ortaklıklarla gerçekleşebileceğine inanır ve yanındakilere de inandırırdı. Projelerin gerçekleşmesinde ihtiyaç duyulan yüksek teknolojiyi, yabancı ortaklıklarla sağlar, böylece iş, dünya standartlarında yapılır, zamanında biter ve iyi biterdi. Yüksek teknolojiyi öğrendikçe, yönetimdeki yabancı mühendislerin sayısı azalırdı. Yeni projelerde her şeyi türk mühendisleri yapardı.

Diğer şirketlerde çalışan mühendis arkadaşlarım bana sorarlardı: ‘‘ENKA nasıl bu kadar başarılı olabiliyor?’’

Başarının sırrını şöyle özetlerdim:

Şarık TARA sistemi şöyle kurmuş. Önce liyakatlı (genç, yetenekli, başarısını başka projelerde kanıtlamış, en az bir yabancı dil bilen, bir Proje Müdürü bulunur. Proje Müdürüne tam yetki verilir. O kendi ekibini kurar. Elemanlar arasında uyum esastır.

Proje Müdürü Proje Yönetim Sistemini kurar. Sistemin esası 5M kuralıdır. Management, Manpower (iş gücü), Machinary (iş makinaları), Material (malzeme) ve Money (para).

Proje Müdürü Projeyi Şirket gibi yönetir. Proje Müdürü takım komutanı gibidir. İşin başındadır. Her önemli işte takım arkadaşları ile beraber karar verir. Hiçbir karar bekletilmez. Erken verilen kararın başarısı takıma yazılır. Başarısız olursa onun sorumluluğunu, önceden Şarık Abi üzerine almıştır. Çünkü o bilir ki, insan hata yapabilir. Hata yapmayan, çalışmayan insandır.

Yönetim felsefesinin kökeninde Abi- kardeşlik yatar, sevgi yatar, karşılıklı saygı yatar. Abi, birlikte çalıştığı astına görev verir, anlatır, öğretir. Sonra da ondan iş ister.

İşte bu sistem, sayesindedir ki ENKA, yurt dışında, Pasifik Okyanusundan Karaiblere kadar 35 ülkede yaklaşık 500 projeyi, kendi mühendis ve işçileri ile ve başarı ile tamamlayan biz inşaat ve taahhüt imparatorluğu haline gelmiştir. ENKA’nın bugüne kadar dış ülkelere gönderdiği mühendis sayısı 10.000’e, işçi sayısı 240.000’e ulaşmıştır. Şarık Abi’nin yarattığı bu dev inşaat imparatorluğu sayesinde, taşaronlarla ve yan sanayi ile birlikte bir milyondan fazla insan, daha yıllarca Şarık Abi’lerine, minnetle ve şükranla dua edecektir. Birlikte çalışmak onurunu taşıyan bizler de, bu müstesna insanı ebediyete minnetlerimizle ve şükranlarımızla uğurluyoruz.

Işıklar içinde yatsın.

Özkan AĞIŞ

 

Not:

Şarık TARA, sadece bir inşaat duayeni değil aynı zaman da gönüllü bir diplomattı. Balkan ülkeleri, Rusya ve Türki Cumhuriyetleri ile ülkemiz arasındaki iyi ilişkilerin oluşturulmasına ömrünü ve gönlünü vermiş. Fahri bir Büyükelçi idi. Onun bu çalışmaları, Deik eski Direktörü Çiğdem TÜZÜN’un hazırlamış olduğu ve ‘‘ 2012 yılında yayınladığı ‘‘ŞARIK TARA- SINIRLARIN ÖTESİNDE’’ kitabında bütün ayrıntıları ile verilmiştir. Bu kitap D&R’dan, internetle temin edilebilir.

Yorum Ekle