Amasya İtimat

  Çocuklarda Diş Çürümesi Neden Olur?

  Bu yazımızda sizler için çocuklarda diş çürüme nedenlerinden bahsedeceğiz. Eğer Ankara’da yaşıyorsanız, çocuğunuzda diş çürüğü problemi var ise Ankara çocuk diş hekimi ile iletişime geçerek konuyla ilgili hizmet alabilirsiniz.

  Çocuklarda Diş Çürümesi Neden Olur?

  Çocuklar günlük yaşantılarında oldukça enerjiktir. Canları sıklıkla abur cubur çeker. Ne yazık ki piyasada satışa sunulmuş abur cuburların pek çoğu diş sağlığına zararlıdır. Çok şeker içerebilmektedir. Özellikle fırçalanmayan dişler sonucunda çocuklarda diş çürükleri meydana gelebilmektedir. Denttera, diş çürüklerine yönelik tedavi uygulayan klinik merkezlerinden bir tanesidir. Çocuklarda diş çürüme nedenleri şu şekildedir:

  Biberon Kullanımı

  Biberon kullanımı bebek diş sağlığı açısından oldukça zarar verici etkiye sahip olabilmektedir. Özellikle biberon olmadan uykuya dalamayan bebekler için çürük oluşumu daha hızlı seyredebilmektedir. Çünkü gece bebeklerin uyuması için verilen süt, meyve suyu veya formül mama gibi içeriğinde şeker bulunan besinler, bakterilerin etki gücünü daha da arttırmaktadır. Bu gibi besinlerin verilmesi gerektiği durumlarda, bebek uykuya geçmeden dişler temizlenmeli ve su içirilmeli. Böylelikle şeker asite dönüşüp bakterileri daha güçlü hale getirmeden ağızdan arındırılmalıdır.

  Ağızdan Ağıza Yemek Verilmesi

  Özellikle bebeklerin besinleri çok iyi çiğneyemediği dönemlerde, yetişkinlerin uyguladığı bu yöntem,  bebeklerde diş çürümelerine hızla davetiye çıkarmaktadır. Yetişkin bir bireyin ağızında çiğnenmiş ısırılmış besin o haliyle bebeğe verilmemelidir.  Ebeveynler tarafından sararsız olabileceği düşünülen bu yöntem, bebek diş sağlığı açısından zararlı olup bebeğin ağız florasını bozmaktadır.

  Sık Sık Şekerli Gıdaların Tüketilmesi

  Çocuklar şeker veya şekerli gıdaları her ne kadar tüketmek istiyor olsalar da diş sağlığı göz önünde bulundurulduğunda verdiği zarar oldukça fazladır. Şekerli gıdalar bakterilerin asit salgılama oranını yükseltmektedirler. Bu oran diş minesinin zaman içerisinde aşınmasına ve diş çürümesine neden olmaktadır. Bu yüzden şekerli herhangi bir gıda tüketiminin ardından diler temizlenmeli ve çocukların şekerli gıda tüketme sıklıkları düşürülmelidir.

  Sert Oyuncakları Ağıza Almak

  Bebekler, dişleri çıkmaya başladığından itibaren bir şeyleri ısırmaya, ağıza götürmeye daha yatkındırlar.  Bu durum diş çıkarma döneminden bağımsız olarak da gerçekleşmektedir. Oyuncaklarını, yerde bulduklarını veya gördükleri herhangi bir şeyi ağıza götürüp ısırabilmektedirler. Böyle durumlarda süt dişleri, ısırdıkları sert cisimlere bağlı olarak dişleri tahrip edebilmekte ve hatta diş zorlanmasına bağlı olarak diş ağrıları yaşayabilmektedirler.

  Çocuklarda diş çürümesi neden olur? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Konuyla ilgili diğer açıklamalar için ziyaret edebilirsiniz:

  https://denttera.com/cocuk-dis-hekimligi/

  Yorum Ekle