Amasya İtimat

ÇOCUKLAR GÜLE BENZER

Gözleri yıldızlara/ Dilleri bala benzer.
Erenler anlattı ki/ Çocuklar güle benzer.

Tam severler sevince/ Duyguları ne ince,
Solar örselenince/ Çocuklar güle benzer.

Can gelirdi cihana/Anlaşılsaydı mana,
Büyükler bahcivana/ Çocuklar güle benzer.

Efendimiz (s.a.v)in beyanıyla; “Çocuk İslam fıtratı üzere doğan” ilahi bir armağan, harika bir emanettir. Cennet kokusu ve aile neşesidir. Dünyada çocuk gülüşünde daha güzel bir ses duyulmamıştır. İnsanın ilk ve temiz hali, hayatın en arı duru dönemidir. (Müslim Kader 22) Aslında çocuklar bize kalb-i selimi, akl-ı selimi ve fıtrat-ı selimi hatırlatırlar. Çünkü çocuklar gibi arı duru bir hayata, temiz bir kalbe sahip olmadan cennete girilemeyeceği haber verilmiştir. (Şuara 88)
Efendimiz (s.a.v) in “anne bir okuldur” buyruğu, insanın hayat tarzının annesinin dizleri üzerinde öğrendiklerine bağlı oluşuna işarettir. Zira okul öncesi dönemde çocukların öğrenme merakı oldukça yüksek olduğundan, anne sütü emer gibi karakterini oluşturacak değerleri algılarlar. Ayrıca,“helal süt emmiş” sözü de çocuğun iyi yetişmesi anlamında önemli bir hatırlatmadır.
“Bin öğüt belki bir örneğin yerini tutmaz” denir. Bu manada en iyi örnek anne-baba ve öğretmendir. Bu yüzden çocuklarımıza güzel örnek olmak, dini ve milli kültürle yetiştirmek görevimizdir. Mesela “Biz abdest almayı kitaplardan değil, büyüklerimize abdest suyu dökerek öğrendik” sözü aile ve çevrenin çocuk üzerindeki tabii etkisine işaret etmektedir.
Efendimiz (s.a.v) çocuk haklarından bahsederken “onlar için ayrılan yerin güzelliğini” de saymıştır. Bu nedenle okullar ve kurslar çok iyi hazırlanmalıdır. Öğretmenler ve Öğreticiler enfes bir nefese/anlatma kabiliyetine sahip, heyecanları sönmeyen, sabırlı, maneviyatlı ve meziyetli insanlardır.
Unutmayalım!
İnsanlar, ömürleri boyunca bir iz sürer ve bir iz bırakırlar. İyiler gelir gider onlardan geriye iyilikler ve güzellikler kalır. Kötüler gelir gider onlardan da geriye kötülükler ve karanlıklar kalır. İyilerden olalım iyi nesiller bırakalım ki, istikbalimiz aydınlık olsun.
Çocuğu, tabiatı ve itaat etmeyi sevmeyen gönüller/kalpler karanlıktadır
“Toprak çocuğun baharıdır.” Onları toprakla ve tabiatla buluşturalım.
Küçük çocukların meseleleri asla küçük değildir. (Altınoluk Eylül 04)
Çocuk istismarı ve ölümlerinin yaşanmadığı, gözyaşlarının akmadığı, adaletin ve hukukun hakim olduğu bir dünya istiyoruz.
Yaz Kurslarının hayırlı olmasını diliyorum. Hayırlı cumalar.

Yaşar Özdemir.
02/07/‘21

Yorum Ekle