Cenaze sonrası pide ayran dağıtımıyla ilgili toplantı yapıldı…

Taşova İlçemize bağlı Tekke köyü  cenaze sonrası pide ayran dağıtımı ile ilgili 22 Ağustos 2022 Pazartesi günü akşamı Tekke köyü parkında bir toplantı yapıldı.

Cenaze evine önemli oranda maddi külfet getiren bu uygulamanın kaldırılmasını isteyen vatandaşlar  kamuoyuna duyurulmak üzere bir bildiri yayınladılar:

TEKKE KÖYÜ TOPLANTI TUTANAĞI

”Cenazelerde “PİDE AYRAN” modası nerden geldi, kim icat etti bilinmez ama şu bir gerçektir. Cenaze sahibi acısına mı yanacak, gerekli defin işleriyle mi uğraşacak? Yoksa cenazeye taziye ve gelenlere yemek derdine mi düşecek?!

Eskiden bizim bildiğimiz bir müslüman evinde cenaze olduğu zaman 3 gün komşular cenaze evine yemek taşırdı. Cenaze evinde bu sürede yemek pişmez. Misafir aç gönderilmez. Cenaze sahibi dışındaki yakın akraba, yerli dostlar bu görevi yerine getirirler idi. Bizim çocukluğumuzda böyle idi.

Cenazeye gelen bir gün aç kalsa ne olur? Tekke köyü olarak şu adeti kaldıralım artık elbirliğiyle. Fakiri var belki evinde yiyecek ekmeği yok, cenazeye gelenlere pide ayran yaptırıyor ve borçlanıyor.

Mezarlık etrafı kirleniyor, her yer pide parçası ve ayran kutusu oluyor. Çevre kirliliği ve nimetin yerlerde olması da hoş değil dinimizce.

Cenazelerde pide, lahmacun ve ayran dağıtılması yanlış adettir. Cenaze olan evde ocak yanmaz, kazan kaynamaz. Cenaze evine gelen eş dost konu-komşu yemek getirir. Yemek yemeye gelmez.

Cenaze sahipleri, yani birinci dereceden akrabalar, taziyeye gelenlerin midesini düşünmez, düşünemez. Yanlış inanışlar neticesi, cenazenin hayrına dağıtıyoruz diye bu adeti var etmişler.

Bu adet iyiden iyiye toplum tarafından benimsenmiş ama yanlış bir uygulamadır. Cenazeleri, karnı acıkanın ya cenaze evinde ya da mezarlık etrafında karnı doyurulan bir yer haline getirmemek lazım.

Cenaze evi sahibi olarak belki bir çoğumuz yapıyor bunu. Ama o anda yukarıda paylaştığımız gibi düşünemiyor insan. Sanki cenazeye gelen herkesi doyurmak mutlu etmek zorundaymışsın gibi geliyor insana.

Sanki 2 saat önce annesini, babasını veya yakınını toprağa vermemiş gibi misafir ağırlamak zorunda hissediyor kendisini.İnsan cenaze anında düşünemiyor bunları.
Bu konuda Tekke köyü halkı olarak biz imzası bulunanlar. Tekke köyünde bundan sonraki cenazelerde pide, ayran, lahmacun dağıtımını kaldırdığımızı tüm kamuoyuna duyurur.
Saygılarımızı sunarız. 22.08.2022”

Yorum Ekle