Amasya İtimat

CAMİLER HAFTASI HUTBESİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ ÖĞRENCİLERİMİZDEN

2014 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri çerçevesinde İlçemiz Müftülüğü – Anadolu İmam Hatip Lisesi işbirliği ile “Cami ve Gençlik” vurgusu üzerine yazılmış “Arşın Gölgesinde Gençlik” konulu hutbe, İlçemiz Anadolu İmam Hatip Lisesi gençleri tarafından ilçe merkezi camilerinde okundu.

Ülke genelinde Camiler ve Din Görevlileri Haftası (Ekim’in ilk haftası) her yıl olduğu gibi bu sene de çeşitli etkinliklerle kutlanıldı. Bu sene çok önemli bir kesim hedef alınmıştı. “Gençlik“… Değerli varlığımız, geleceğimiz, yarınlarımız, vatanımızı yüceltecek gençliğimiz…

Bu sene Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın Cuma’sı, İlçemiz Anadolu İmam Hatip Lisesi gençlerinin idi.

Gençliği temsilen 10 Ekim 2014 Cuma günü İlçe merkezimizdeki beş camiye giden son sınıf öğrencisi gençler, öğretmenleri tarafından Mesleki Çalışmalar çerçevesinde hazırlandıkları şekilde Cuma Hutbesi okuyup, namaz kıldırdılar.

“Sevgili Gençler!
Bugün siz ezan-ı Muhammediyi işitip Rabbimizin Cuma namazı davetine icabet ettiğiniz gibi, asırlar önce alemlere rahmet Hatemü’n-nebi Efendimizin İslam davetine, iman çağrısına icabet edenler olmuştu. Hz. Ali, Zeyd b. Harise, Ammar b. Yasir, Sa’d b. Ebi Vakkas, Mus’ab b. Umeyr, Habeşli Bilal gibi Mekke’nin gençleri bu kutlu davete icabet edenlerdendi.” diye başlayan hutbenin;

“Genç Kardeşlerim!
Bu kudsi mekanlardan aldığınız ruh ve ilhamla, iman ve cesaretle Yüce Mevla’nın; “Onlar Rablerine inanmış birkaç genç yiğitti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık.” methine mazhar olan, bugünün Ashab-ı Kehf’i, ilim ve irfanıyla Ashab-ı Suffa’sı siz olacaksınız. İslam dünyasında akan gözyaşına mendil, açılan yaralara merhem olacak, ümmet-i Muhammed’in yüzünü siz güldüreceksiniz.” bölümü gençlerimizin ne kadar önemli bir görevde olduklarını belirtiyordu.

Emeği geçenlere teşekkür ederiz.

 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.