Burun Estetiği Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği konusunda size çeşitli bilgiler vermek istiyoruz.

Son yıllarda tıpta yaşanan gelişmelerle birlikte bir çok konuda estetik ameliyatları yaygınlaşmış durumda. Farklı nedenlerle insanların tercih ettiği estetik yaptırma ihtiyacında en çok burun estetiği ameliyatlarının tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Bundan 20-30 yıl önce çok az insanın başvurduğu bu ameliyat artık oldukça yaygınlaşmış durumda. Özellikle bizim coğrafyamızda Türkiye bu konuda gerçekten öne çıkan bir ülke konumda.

Bu konuda tıbbın gelişmesiyle beraber burun estetiği ameliyatlarında birbirinden farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bununla ilgili sizleri bilgilendireceğiz.

Tıbbi terim olarak rinoplasti olarak da adlandırılan ve Türkçe olarak ifade etmek gerekirse burnun yeniden şekillendirilmesi olarak adlandırılan ameliyat burunda kemer varsa, kalın veya inceyse burun aşırı sarkıksa bu durumda ameliyata başvurulabiliyor.

Burun ameliyatında yapılan işlemlerin büyük bölümü gözle görülmesi mümkün olmayan burun içi alanlarda yapılmaktadır. Bu işlemler sırasında belirli miktarda kemik ve kıkırdak çıkarılır veya yeniden şekillendirmek amacıyla burun oluşturmak üzere düzenlenir.

Burun ameliyatı olmak için mutlaka 18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Erkek ve kadın burnu doğası gereği birbirinden farklıdır, kadın burnu erkeğe oranla daha kalkık durumdadır.

Burun ameliyatı açık ve kapalı olmak üzere iki farklı teknikle uygulanmaktadır. Bu iki yöntem arasındaki temel fark burun alt kısmındaki cildin kesilmesidir. Cildin kesilme işlemi uygulanan ameliyata açık burun ameliyatı denmektedir.

Kapalı burun estetiği açık ameliyata göre daha zor bir ameliyattır. Fakat bunda diğer ameliyata göre daha doğal bir burun görünüm olmaktadır. Kapalı burun estetiğinde iz kalma ihtimali de bulunmamaktadır. Bundan dolayı tercih edilecek olan doktor çok önemlidir.

Burun ameliyatında doktorun tercih edeceği müdahaleye göre ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır.

Burun ameliyatları süre olarak bir buçuk saat ile beş saat arasında sürmektedir.

Ameliyat sonrasında burunu korumak için ameliyattan sonraki dört hafta boyunca burun darbeden korunmalı burnunun üstüne yük bindirilmemelidir. Bu süreçte güneş ışınlarından da kaçınılmalıdır.

Burun ameliyatlarının tercih edilmesinde daha çok estetik kaygılar yatıyor olsa da bir çok kişi burnun iç yapısından dolayı, yetersiz ya da eksik nefes alma, horlama, uyku apnesi gibi sağlık sorunu yaşayan kişiler tarafından da tercih ediliyor.

Burun ameliyatları her mevsim yapılabilirken yaz aylarında güneşten korunmak gerekmektedir. Kışın ise mevsimsel nedenlerden dolayı burun tıkanıklığı nedeniyle üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat etmek gerekiyor.

Burun estetiği yaptırmaya karar verdikten sonra elbette ki en önemli husus ameliyatı yapacak doktorun doğru tercih edilmesidir. Bu noktada insanların tecrübelerinden faydalanmak ve bu konuda ameliyat geçirmiş kişilerle konuşmak en iyi seçenek gibi görünüyor.

Daha önce burun ameliyatı olan kişilerin ameliyattan sonra memnuniyetsizlik olması durumunda tekrar ameliyat olmaları da yaşanan bir olaydır. Buna revizyon rinoplasti denmektedir.

Revizyon rinoplasti ilk yapılan ameliyat sonrasında oluşan görüntü problemi veya nefes alma problemi ya da her ikisinin de olduğu durumlarda tercih edilen bir ameliyat türüdür.

Yorum Ekle