Amasya İtimat

Bu orantısız güç uygulama değil de nedir?

Tam Kapanma  öncesindeki tüm Alışverişlerimizi  yevmiyeci  hemşehrilerimize  ve  işsiz  kalan  dostlarımıza  faydasız  zincir  marketlerin  gölgesindeki  aylardır  destek  görememiş Yerel Esnaftan  yapalım. Yerel  esnaftan  yapalım ki  ekmek  aldığımız  üç  kuruş  dahi bölgemizden  nakit  kaybına  sebep  olmadan  komşumuzu  dostumuzu  doyurup  bir  faturasını  ödesin.
Gün Birlik Beraberlik Günüdür…

Konuyla alakalı Niyazi Özkan’ın yorumu:

 ”A101 ŞOK BİM gibi binbir çeşit malzeme satanların reyonlarında atlet don, ayakkabı terlik, esans güzellik malzemeleri, elektronik eşya vs gibi tüm sektörlerin mamülleri SATILIYOR nasıl olsa bunlar açık, KÜÇÜK ESNAF KAPALI.!

Madem ki esans parfüm ,tuhafiye, ayakkabı terlik, züccaciye buralarda satılıyor. Bıraksınlar kendi sektöründe faaliyet gösteren bu esnaflarımız da açık olsunlar. Tam kapanma diyorlar fakat birilerinin işine gelen sektörler muaf tutulmakta, tam kapanmaysa madem kapatalım herkesi kimse evinden dışarı çıkmasın. Bu kararı verenler de vatandaş da kurtulsun…!” Kapanma kararıyla zor duruma düşecek olan esnafın büyük bölümünün bu bayramda yüzü gülemeyecek. Ufak tefek mobilya, inşaat malzemeleri bile satan, çok yer kaplamasa tüm mobilya ile inşaat malzemeleri de satacak olan Kurumsal marketler binbir çeşit malzeme sattıkları gibi;   atlet don, ayakkabı terlik, esans güzellik malzemeleri, elektronik eşya vs gibi tüm sektörlerin mamülleri, esans parfüm,  tuhafiye, ayakkabı terlik, züccaciye satacaklar , bu işleri bireysel olarak yapan esnaflar ise dükkanlarını açamayacaklar. Bu orantısız güç uygulama değil de nedir? Bu bahsettiğimiz sektörler en azından bayrama 3 gün kala açılmalıdır.

Bankalar açıkken, çek ödemeleri, SGK ödemeleri, kira ödemeleri devam ederken iş yerleri kapanıyor. Kapalı durumdaki bu işletmeler  kira, SSK, Vergi, elektrik, su gibi  ödemelerini nasıl yapacak?
Devletimizden bunlar için  bir çözüm bekliyoruz. Aslında kurumsal marketlerin 17 Mayıs’a kadar kapatılması gerekir. Onların dayanma gücü var  ama küçük esnaf zaten darda adeta pamukla su içiyorlar.
17 Mayıs’a kadar tıkış tıkış insanlar pandemi döneminde alış-veriş yaparak kapalı ortamda hastalığı bulaştıracağına, bırakın dükkanlarda rahat rahat alışverişlerini yapsınlar…

Yorum Ekle