Amasya İtimat

BU KÖY BİTMİŞ

İlçemiz nüfusunun 70 binlerden 35 binlere düştüğü günümüzde kısır çekişmelerin hâlâ daha devam ettiğini görüyoruz.

İlçe genelinde bir gazeteci gözüyle baktığımda milletin hâlâ daha devletten bir şeyler beklediği izlenimi gözlerimin içine batıyor. A şahsı bir iş yaptığında halk olarak destek olacağımıza köstek oluyor, yıkılmasını dört gözle bekliyoruz. Taşova’nın bu günki durumuna gelmesinin tek ama tek sorumlusu yine Taşovalı’dır.

yanıbaşımızda Erbaa gibi bir örnek duruyor. Erbaalı birlik ve dayanışma içerisinde Erbaa’yı il olma konumuna getirdi. Bizler ise hâlâ daha kısır siyasi çekişmeler, birbirimizin kuyusunu kazma çalışmaları içerisinde Taşova’nın geleceğinin altını kazıyoruz.

500-600 esnafın bulunduğu, iki fabrikanın (Bafay Yem ve Özgür Mobilya Fabrikası) faaliyette olduğu, çiftçilik ve besiciliğin öldüğü ilçemize devletin işletme açmasını beklemek gibi hayalperestliği içinde yaşıyor, ilçeye açılacak olan fakültenin bir an önce faaliyete geçmesini dört gözle bekliyoruz. Beyler, devlet elindeki işletmeleri özel sektöre satarken Taşova’ya işletme açmaz. Açılan fakülte ilçeye bir nebze olsun rahat nefes aldırırken, kan kaybını durdurmaz. Bizler Taşovalı olarak elimizi taşın altına sokmazsak, kimse gelip bizim yerimize elini taşın altına sokmaz, yaramıza merhem olmaz. Bizler Taşovalı olarak bir araya gelip Taşova için, Taşovalı için, çocuklarımız için, geleceğimiz için neler yapabilirimizin planlarını yapıp, birlikte hareket edemezsek Taşova gittikçe köy olacaktır.

Taşova’da neler yapılabilir sorusuna gelince; tarım alanlarımızın genil olması. meyveciliğe ve sebzeciliğe uygun alanlarımızın çokluğu sayesinde salça fabrikası, baklagil poşetleme tesisleri, ilçe bazında tarımsal kooperatifler kurularak kentten köye göçün yolu açılabilir. Esnafımızın yaşadığı en büyük sıkıntının ana kaynağı köylerdeki tarımsal alanları işlenmemesi ve köylerdeki vatandaşlarımızı dışarı göç vermemizdir. Üretimin olmadığı yerde tüketim de bir süre sonra biter.

Taşova nüfusuna kayıtlı 175-190 bin nüfusumuz var. İlçe geneli ise 35 bin. Yaklaşık 120 bin insanızımızı dışarıya göç vermişiz ve de vermeye devam ediyoruz. Şu an 500 civarı olan esnafımızda kepenk kapatıp buradan göç etmek zorunda kalacak. İstihdamın olmadığı yerde nüfus da olmaz. İnsanlarımızın bir araya gelip, işçi istihdam edecek, özellikle köylü vatandaşlarımızı tekrar köyüne döndürecek işletmeler açmadığımız mühdetçe bu gün 9 bin olan nüfusumuz yarın 5 binlere düşecektir.

Artık şapkayı önümüze koyup, düşünme vakti gelmedi mi?

Birlik beraberlik içerisinde elimizi taşın altına koyalım ki, yarın bizlerde o taşın altında kalmayalım. Artık BANANEciliği bırakıp “BİZLER” için ne yapabiliriz, neler yapmalıyız diye düşünüp icraata geçme zamanı geldi… Geçiyor bile…

Taşova için neler yapabilirizin düşüncelerini okuyucularımızdan yorum olarak bekliyorum.

Saygılarımla

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.