TAŞOVA’DA SPOR

Türkiye’de ve özellikle Taşova’da geçim derdinden ve teknolojinin çok ileri boyutlara ulaşmasından dolayı, çocukların ve gençlerin eskiye nazaran sporla iç içe yaşamadığını söylersem; kimselerin bana bu konuda söz söyleyeceğini sanmam..
Şimdilerde spor yapan gençlerin çoğu da ; zaten amatör ruhtan uzak bir şekilde spordan, özellikle de futboldan nasıl ekmek yiyebilirim düşüncesi içindeler…

Taşova’da, spor denilince; ülkemizde olduğu gibi futbol hep ön planda olmuştur.. Halbuki, son günlerde atletizm (kros) ve hentbol branşlarında bazı okullarımızın başarısını duymak ise; bizler için bir övünç kaynağı olmuştur..

Ben de bu haftaki yazımı ; futbol odaklı yazmak istedim. Bu yönde de Taşova’da 1926 yılında başlayan futbol serüveni ile ilgili olarak , derlediklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum..

TAŞOVA VE ERBAA ARASINDA kalan araziye TAŞOVA OVASI denildiği için ERBAA’da ilk kurulan futbol takımı TAŞOVA SPOR adı altında 1926 yılında kurulmuştur.

Taşova; Erbaa’dan aldığı köy ve bucaklarla birlikte 1944 yılında ilçe olmayı başarmış ve YEMİŞHENBÜKÜ (YEMİŞHANI) olan ismi de TAŞOVA ilçesi olarak değiştirilmiştir….

Taşova’da futbolun önem kazandığı ve popüler olduğu yıllar 1965-90 yılları olmuştur.. Bir ara Tekel bahçesinde yapılan ATA SPORUMUZ güreşler, rahmetli H.İbrahim Arda ve Yaşar Kırgöz hocaların lisede basketbolu sevdirme girişimleri ayrıca; Abdurrahman Gültekin hocamızın Taekwando yu öğretme çabaları futbolun önüne geçmek istemişse de bunu bir türlü başaramamışlardır..

Bu güreşlerde ; bizi layıkıyla temsil eden şampiyon güreşcimiz , değerli Çaydibi belediye başkanımız SALİH AHÇI’YI anmadan geçersem ; ona karşı haksızlık etmiş olurum.

Özellikle; Taşova halkının 1965-1980 yılları arasındaki dönemde, tek eğlencesi spor ve sinema olduğundan bu dönemde ; Taşova Gençliğine esnafımız ve halkımız sahip çıkmıştır.. Yapılan yardımlarla, forma, ayakkabı ve kulüp binasının masrafları bir nebzede olsa karşılanabilmiştir.

1970-1980 yılları arasında, kurulan Mahalle takımları ise ; Taşova Gençlik Spor Kulübünün adetâ bir alt yapısı gibi çalışmış ve farkında olmadan kulübümüze oyuncu yetiştirmişlerdir…

Taşova’da kurulan mahalle takımları o kadar fazla idiki, bu takımları bir araya getirsek ; bir amatör lig kurulurdu..

Bu takımlar içinde en göze batanları; KENT SPOR, YEMİŞHEN SPOR, YEŞİLIRMAK SPOR, ŞAFAK SPOR, GÜNEŞ SPOR, ESEN İDMANYURDU, ŞİMŞEK SPOR, yıldırım spor olmuştur.

En paralı ve havalı kulüp ise KENT SPORDU. Özellikle Bağdat Caddesinde bulunan evlerde yetişen BEŞİKTAŞ taraftarı gençlerin top oynadığı kulübe; 2.5 lira karşılığında bende Şafak spordan transfer olmuştum. Renkleri siyah-beyaz olmasına rağmen, kulüp binasının olması belkide beni cezbetmişti…….

Transfer işini gerçekleştiren ise: Taşova Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğünü yapmış olan AHMET GÜNAYDIN’dı

Bu dönemde; YEMİŞHEN SPOR ile YEŞİLIRMAK SPOR arasında yapılan maçlar ise Fener-galatasaray derbilerini hiç aratmazdı..

Bu takımlarda yetişip, TaşovaSpor da oynayan belli başlı oyuncular ise;Halis Darıcı,Necmi, Fuat Uçaş, Özgür, Celal, Feridun, Aydın, Nejdet, Recep, Şenol, Sedat Akkaya, (rahmetli) Mustafa Tanış, Mesut Yıldırım, Mustafa Konyar, Ülkü Tümer, Hayati Günaydın (rahmetli) , Adnan Yıldırım gibi isimlerden ibaretti.

Bunlar arasında; Adnan, Mustafa, Celal özdemir, Hayati, Sedat Akkaya ise Erbaa Erek spora transfer olup, bir süre futbol hayatlarını bu takımda sürdürmüştür..

TAŞOVA GENÇLİĞİN, Erbaa gençlik bazande ismi Erek Spor olarak değiştirilen komşu ilçe takımları ve köy takımlarımızla yapmış olduğu maçları, İnsanlarımız ırmak kenarındaki toprak zeminle kaplı ve eğri büğrü kale direkleri olan bir sahada setin üzerinde izlemeye gelirlerdi.

Maçlar bir festival havasında ve kıran kırana geçerdi.. 1970 yıllarda Taşova Gençlik Spor kulübün en çetin rakipleri arasında; AMASYA GENÇLİK, ERBAA-EREK SPOR, SONUSA, ALPARSLAN VE YERKOZLU KÖYLERİNİ sayabiliriz..

Ayrıca bu dönemde en popüler futbolcularımız ise; (1965-75 yılları arası) Sait Çavuş, Veysel Albayrak,Mahir ve Mürsel ağabey, Aydın yağmuroğlu, Aydın Kıymet, OSMAN-KAMİL-BURHAN KELEŞ KARDEŞLER, UĞUR PELİTLİ, RAHMETLİ ADNAN BAYKAL, RAHMETLİ HÜSEYİN ALOĞLU, AHMET ÇAVUŞOĞLU, KARTAL İSMET, NECATİ KONYAR,NİHAT GÜRÜNLÜ, METİN YAZGAN , HÜSEYİN GÖRGÜ, FUAT UÇAŞ (KALECİLERİMİZ), Yılmaz Şenses, ŞEREF KESKİN, YÜKSEL ALBAYRAK (alparslan’dan), rahmetli İMDAT ÖNDER, ŞÜKRÜ SOYAL, MEHMET ALTUNAY, BÜNYAMİN YILMAZ, AYDEMİR AĞABEYİ SAYABİLİRİZ..

Bu futbolcularımızın arasında Osman ve Kamil Keleş ağabeylerin kısa dönem bir Erbaa macerası olmuş ve orada da futbol oynamışlardır.

OSMAN KELEŞ ağabeyimizin oynadığı futbol spor otoritelerinin gözünden kaçmamış olacakki, akabinde hemen AMASYASPOR’A transfer olmuştu.

Transfer ücreti ile aldığı kırmızı HACI MURAT 124 ise ; dün gibi halâ hatırımdadır…

Araba sürerken ne vakit kolumu camdan dışarı çıkarsam, Osman ağabey gelir birden aklıma…

O; Osman ağabeydirki, yıllarca Taşova’da futbolun hamallığını yapmış ve kendini Taşova Spor’a adamıştır.. TaşovaSpor’u ; Amasya Amatör ligde yıllarca şampiyon yapmış bir teknik direktör olarak da Taşova spor tarihinde yerini alacaktır..

1980’li yıllarda bir dönem futbolsuz kalan Taşova’da bu boşluğu Naci Konyar ağabeyimizin desteğinde kurulan Taşova Gücü doldurmaya gayret etsede, kurulan bu takımın ömrü uzun olmamıştır.. Bu takımın kurulmasında emeği geçen futbolcular ise: Fuat, Celal, Özgür , Selami Sakarya, İdris Sayar, Adnan Yıldırım, Rahmetli Engin Kara, H.İbrahim Öztürk, Hamit Küçük, Mustafa Tanış, Aydın Akgün olmuştur.

Taşova’da iken Osman Ağabeyle; Taşova Spor yıldız takımını ; guruplara götürmeden evvel yaptığımız konuşmada ; bana sıkıntılarını anlattığında ise; elimden birşeyin gelemeyişine de kahrolmuştum..

Bu şampiyon takımımız için ben de bir kampanya yapalım dediğim de ise ” Sonra daha detaylı konuşuruz ” diyerek , konuyu orda kapatmıştı.

O yıllardan sonra, bir süre Taşova’dan profösyonel futbolcu çıkmamış bir ara Bülent Yılmaz Fenerbahçe kalecisi olmak için bir süre çalışmalara katılsada; sahip çıkılmadığı için pek bir bir başarı elde edememiştir..

Fizik ve teknik olarak çok güçlü iki futbolcumuz olan Şenol ve Recep nder kardeşlerin ve Tayfun özdemir, Mehmet Uslu, Ömer ve Alpaslan Keleş’in Amasyaspor’a transfer olmaları ise yine Taşovamız için övünülecek bir olay olarak tarihimize geçmiştir.. Ayrıca ; Alpaslan Keleş kardeşimizin ilk Milli takım kampına katılan bir oyuncumuz olduğunu da unutmamız gerekir .. ..

Celal Keleş ve Kadir Soyal kardeşlerimiz ise; çok yetenekli olmalarına rağmen, bu yeteneklerinden kendilerini ve Taşova’yı mahrum bırakmışlardır..

Şu anda, Türkiye liglerinde top koşturan ZAFER UYSAL VE ALİ KEMAL GENÇ İSE ; BİZİM GURUR KAYNAĞIMIZ ve tesellimiz olmuşlardır. Taşova Sevdalısı iki gencimizden Zafer ; Karşıyaka’da , Ali kemal ise; İskenderun Demir.Ç. spor kulübünde top koşturmaktalar.

Geçen hafta; Samsun_Karşıyaka maçı ; Samsun’da olduğu için; Taşova’dan gelen bir grupla hemşerim Zaferi seyretme imkanı bulmuştum.. Bu grubun içinde yer alan ve taşova Sporun alt yapı sorumlusu gibi çalışan-yaz okulu antrönörü olan Tevfik ve yakın arkadaşı Selçuk ile Mutlu beni stad sorumlusu olan hemşerimiz ERDEM bey kardeşimizle de tanıştırdılar..

Kim bilebilirki ? Samsun ‘da stad sorumlusu bir KALEKALE’Lİ HEMŞERİMİZİ ..

Ben de ; bu vesile ile tanışma fırsatı bulmuştum..

Taşova’lılar olarak, birbirimizi tanımak ve sahip çıkmak zorundayız.. Bu konuda önemli mevkide bulunan Taşova’lılara büyük sorumluluk düşmektedir..

Birbirimize ; köstek olmadan , destek olmamız gerektiğine yürekten inanarak ele ele verip en güzel günlere kavuşma dileğiyle..

HASAN ÖZTÜRK

 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.