Amasya İtimat

BU HAFTA ÇOK SICAK OLACAK..

Haber: Celal Çavdar

Geçtiğimiz hafta ülkemizin batısında çok kuvvetli sağanak yağmurlar etkili yağış bıraktı. Fırtına bir çok ilimizde maddi zarara yol açsa da can kaybının olmaması tek tesellimiz olmuştu.
22 Nisan Pazartesi günü dahil olmak üzere uydu verilerinden ülkemize baktığımızda yine kurak bir süreç ile karşı karşıyayız.
Soğuk kıştan kalan soğuk hava dalgası yerini 22 Nisan Pazartesi de dahil olmak üzere yazdan kalma sıcaklara bırakıyor.
Cezayir üzerinden gelen Afrika kökenli sıcak hava dalgası Taşova genelinde yer yer gündüzleri 36-37’yi hissedilen değerler 39-40 dereceyi görecek.
Geceleri sıcaklar 19-20-21 dereceyi bulacak.
Sıcak hava dalgası Cuma günü hafif yağmurlu bulutlu günü birlik gökgürültülü bir hava muhalefeti yaşansa da devamı sürekliliği olmayan bir sistem
Cumartesi gününden itibaren sıcaklar 26-27-28 derecelerde seyredecek.
16 günlük zaman diliminde önemli bir yağmur beklenmiyor ara ara hava puslu parçalı bulutlu olması siz takipçilerimizi yanıltmasın.
Tabiri caizse
Bizler de dört gözle, hasretle o eski gökgürültülü şimşekler çakan, saatlerce bardaktan boşalırcasına yağan, hatta gök delindi ne varsa bulut döktü, tufan oldu ortalık sele suya gitti, Toprak bağ bahçeler tarlalar doydu suya, Dereler çaylar ırmaklar barajlar doldu taştı, bu yaz su sıkıntısı olmaz, buna da şükür demek isterdik ama, Maalesef görünürde böyle bir sistem uydu verilerinde yok.
Belli olmaz MEVLAM bilir en güzelini.
Yağmur bulutlarını getiren götüren rüzgar, Rüzgar bir bakarsın ters eser bizim hasretle baktığımız hatta şu yağmur dolu bulutlar bizim ülkemize gelse ne de iyi olur.
Dediğimiz bulutlar 3-5 saat sürmez, ülkemiz semalarında görülür doya doya yağmur yağar.
Velhasıl rüzgar bu ne yapacağı belli olmaz.

 

Yeni bir hafta
Bütün takipçilerimize hayırlı işler, bol kazançlar diliyorum.

Yorum Ekle