BU EVDE BİR TARİH, KAÇ ÖMÜR YAŞANDI…

Amasya Taşova Arpaderesi köyü, Kerpiç evlerdeki hayatlar sanki daha güzeldi. Bu resim mi? Bu resimde baba ocağına veda edişimizin fotoğrafı, bize yıllarca yuva olan evimizin yerine yenisi yapılacağından taşınma anımızın son fotoğrafıydı. Artık mazide bir hatıra olarak kaldı.

Kardeşim Kadir Şimşek’in yerine yaptırdığı eve her girişimizde Allah razı olsun, Hacı Ahmet dedemi, Sündüz Böyükanamı, Babamı ve Hatıç anam ile geçirdiğimiz güzel anılarımızı hatırlayacağız.

Arpaderesi köyündeki yeni evimize taşınıyoruz. Yıl Temmuz 2020. Bu Baba ocağımızın yerinde de Eylül 2020 tarihinde başlanarak yenisi Kadir Şimşek kardeşim tarafından yapıldı. Güle güle huzurlu bir şekilde yaşasınlar. Arpaderesi köyündeki kerpiç evlerde yaşayanların azaldığını görüyoruz.

Bizim evin bacabaşı, önemli malzemeleri buraya koyardık, iğne, iplik, kolonya, hatta gaz lambası, duvarda soba borusu yerini Davetiyeyle kapattık, Davetiye koyduk şimdi. O zaman ev yapılırken Bacabaşına bile desen koyulmuş. Şu an ev yıkıldı. Ama Bacabaşı tahtasını saklıyoruz.

Aslında sağlıklı bir yaşam için kerpiç evlerde yaşamak lazım ama, günümüz insanı yeni nesil evler daha güzel ve gösterişli olduğundan apartmanları tercih ediliyor. Huzurlu ve mutlu yaşandığı sürece nerede olursa olsun insan mutludur. Mutlu ve Umutlu yaşamak dileğiyle.

Yazan: Ahmet Şimşek

05amasyam05 Haber 2021

Yorum Ekle