BİZİMLE BİRLİKTE ÇİFTÇİ VE BÖLGEMİZ KAZANACAK….

Amasya pancar ekicileri kooperatifi başkan adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu Amasya’da bölge çiftçileri ile biraraya geldi. Başkan adayı Oğuz Kavuncuoğlu  yapmış olduğu açıklamalarında
Amasyamızın şekerpancarı ile ilgili olarak sorunlarının neler olduğunu, yıllarca nasıl ihmal edildiğini biliyoruz. Bu konuda uzun zamandır çalışmalar yapıyoruz. Sorunun doğru tespiti çözümünü beraberinde getirecektir. Biz proje ve teknik kadromuzla öncelikle  şeker pancarına ve teknolojiye yönelik  calışmalar yapacağız. Bunun yanı sıra diğer tarımsal ürünlere yönelik de proje hazırlıkları yapıyoruz
Öncelikle kooperatif vasıtası ile bu ürünler alınarak çiftçilerimizin piyasa şartlarının iyileşmesine öncülük edeceğiz.Mısır ve Ayçiçeği ile  ilgili olarak kuracağımız tarımsal işletmeler ile bölgelerimizde istihdam yaratacağız. Kooperatifçiliği olması gerektiği noktaya ulaştırmamız gerekiyor.. .Yıllardır ihmal edilmiş bölgelerimizde pancar üretiminin yeniden artması için öncelikle pancardaki  polar ve verimden kaynaklanan sorunların çözülmesi gerekmektedir.. Bölgenin iklimsel şartlarına uygun olarak alınacak zirai tedbirler ile bumu yapabiliriz .Şeker pancarı ihmal edilecek gözardı edilecek bir ürün değildir. Şeker pancarı üretiminde verim ve kalitede her yönüyle örnek olması için çalışmalarımızı hazırladık.Fabrika bünyesinde kuracağımız mekanizasyonla çiftçilerimize ekim, ilaçlama ve hasat ile ilgili olarak destek sağlayacağız.. Proje ekibimiz ve teknik kadromuzla birlikte şeker sektörüne yön veren bir fabrika olmak için var gücümüzle çalışmamız gerekiyor. Artık  zamanın gerisinde kalmamalıyız.
Amasya şeker fabrikası kooperatifçilikte ülkemize yön verecek hale gelecek. Her çiftçimize ürettiği pancara endexli üretici kartı tanımlayacağız. Bu kart ile pancar eken çiftçilerimiz kefilsiz kefaletsiz tüm tarımsal ihtiyacını karşılayacak. Bu kart ile ilçelerimizdeki anlaşmalı petrol ofislerinden akaryakıt dahil tüm ihtiyaclarını  karşılayabilecek. Fabrikanın sahibi çiftçilerimiz fabrikada dışlanmayacak. Fabrika içerisinde İnsana yaraşır konaklama ve dinlenme yeri olusturacağız.Çiftçilerimiz Randevulu sistem ile pancarını teslim edecek ve randevulu sistem ile küspesini teslim alacak.
Çiftçisi ve fabrikasının daha çok kazandığı bir  geleceğe dair umudumuz var, kooperatifimizin ufkunun daha aydınlık olacağına dair sarsılmaz inancımız var.
Sat kurtul anlayışında olanlar ve fabrikanın tüm değerlerinin kaybedilmesine sebep olanlar bilsinler ki Amasya şeker gibi bir lokomotifin gücünü azaltarak, kurumu küçülterek, tarımsal üretimi büyütemezsiniz.Liyakati olmayan hiç kimse bu kurumlara heves etmesin. Fabrikanın gerçek sahiplerinin, fabrikasına sahip çıkma vakti gelmiştir.Yıllardır kendisini yükseltip kurumlarımızı küçültenler ve kendilerini hala 1990’larda zanneden liyakatsiz yöneticilere sesleniyoruz bu kurum 1990’ların kafasıyla yönetilmez…
Son yirmi yıl içerisinde elindeki tüm hisseleri satılmış, tüm gayrimenkullerini kaybetmiş küçülerek dar bir alana sıkışmış, yeteri kadar üretim yapamayan fabrikamızı, işinde uzman ekibimizle yeniden canlandırmak bizim bu memlekete olan borcumuzdur. Son 29 yılda muadil fabrikalara göre kazanılması gereken bir milyar beşyüz milyon para kaybımız var. Satılan gayrimenkullerin ise bugün ki karşılığı olan en az bir milyar TL maalesef ortada yok. Biz bu sorumluluğun ne kadar ağır bir sorumluluk olduğunu biliyoruz. Bizim esas mesaimiz seçimi kazandıktan sonra başlayacak. Biz geleceği nasıl şekillendireceğiz fabrikamızı nasıl kalkındıracağız bunlar üzerinde profesyonel çalışmalar ve hazırlıklar yapıyoruz.  Bölgemizde bu kayıpların bundan sonrasında yaşanmasını istemeyen siyasi otorite, STK’lar ve yetkili kurumların yanlışı savunmayacak kadar duyarlı olmaları gerekmektedir. Herkesin bu konuda vicdani sorumluluğu vardır . Bizler hedeflerimizle geliyoruz. Dört yıl içerisinde 2500 daimi 4500 mevsimlik insanımıza iş imkanı sağlayacak işletmeler kuracağız. Genç çiftçilerimiz için ayrıca projelerimiz var. Onları önemsiyoruz. Yönetim kurullarının yurt dışı seyahat saltanatına son verip gençlerimizi tarımsal faaliyetlerde bulunmak için göndereceğiz. Üniversite de okuyan imkanları kısıtlı çiftçilerimizin çocuklarımıza sahip çıkacağız.Burs imkanı ile destek sağlayacağız. Seçimden sonrasını, projelerini konuşan ve konuda tüm teknik kadrosuyla hazırlık yapan araştırma ve geliştirme faaliyetlerini seçimden daha fazla önemseyen bizleriz.Azim ve kararlılık onurlu mücadelemizin temel taşları olacaktır. Alın terimizi dökerek yürüyeceğimiz bu yolda varlığımız devletimizin ve milletimizin varlığına armağan olsun.
Bizlere   yakından uzaktan destek veren, duaları ile yanımızda olan çiftçilerimize teşekkür ediyoruz. Çiftçilerimize olan güvenimiz ve inancımız tamdır. Hepsine çok teşekkür ediyoruz.

Yorum Ekle