Bir Portre, DEDE KURT’un OTAĞINDA…

Ahmet Günaydın
Ülkemizden Almanya’ya Göç dalgasının 60 .yıldönümünde olduğumuz şu günlerde ilçemizden bundan tam 50 yıl önce Almanya’ya giden Ömer Kavak ağabeyimizin Otağına misafir olduk.
Mercimek denilince ilk akla gelen isimlerden Amasyaajans sayfasının yöneticisi Ali Osman Kaymak ve İyilik Hareketi Yönetim kurulu üyesi Sefa Gültekin ile Mercimek köyümüzde ikamet eden Almanya’dan emekli Ömer Kavak‘ın bağ evinde  güzel bir gün geçirdik.
Ömer Kavak’ın önce annesi (halen yaşıyor), 1970 yılında babası merhum Yusuf amca, bir yıl sonra da kendisi Almanya’nın Solingen kentine  gitmiş. Memleket özlemi hiç bitmemiş Kavak’ın. 15 yılı aşkın süredir Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı kanalıyla üniversite öğrencilerine burs veriyor. Yine İyilik Hareketi Derneği kanalıyla yardımlarını sürdürüyor.
Kavak, köye yakın bir mevkide arazisine konut yaptırarak çeşitli meyvelerden oluşan bir bahçe yapmış. 150 yıllık olduğunu söylediği ambarı bahçeye monte etmiş. Dene (buğday) Ambarın  üst kat giriş kapağının kenarındaki motifleri hiç bir ambarda görmek  mümkün değil. Muhteşem bir sanat eseri adeta.
Ali Osman Kaymak’ın dediği gibi; ”Taşova ve Taşova’ca sohbet dolu geçen günümüzde çaylarımızı yudumlarken son baharın o güzel manzarasını izledik.”

Yorum Ekle