Bir Gökdere’dir Yaşamak…

Fotoğraflar: Emrah Ünlü

Bu kadar çok mesire yeri ve tabii güzellikleri bir arada toplayan başka bir ilçe var mıdır? Çepeçevre güzelliklerle kuşatılan Taşovamızın son yıllarda bir kazanımı da şırıl şırıl akan yemyeşil ve tertemiz akan Gökdere çayı oldu.

2008 yılının Şubat ayında referandum sonucu Samsun Ayvacık ilçesinden ayrılarak ilçemize bağlanan Taşova’ya 32 kilometre uzaklıktaki Sofualan’a bağlı Aşağı Gökdere ilçemize 23 kilometre uzaklıkta.

Ataç İnşaat tarafından yapımına 2007 yılında başlanan Yaprak 1 ve Yaprak 2 Hidro Elektrik Santralinden sonra bölgede çok şey değişmiş. Bir zamanlar çuvalla balık tutulan Gökdere’de balık azalmış. Yumurtalama zamanı dereye atlayan balıkların görüntüleri artık zor görülüyor.

Gökdere 6 Temmuz 2021 Salı günü şiddetli yağış sonunda  coşarak eski günlerinden kısa da olsa anlar yaşadı. Sular çekildikten sonra yine eski haline döndü.

Yukarı ve Aşağı Gökdere arasındaki 4 kilometrelik yol, trekking (doğa yürüyüşü) sporu için oldukça uygun bir coğrafya. Bir dönem elle ve ayakla tutulan Gökdere’nin kendine has balığı orada oldukça lezzetliydi.

Ogünleri düşündükçe insan, ”Hey gidi günler hey” demeden geçemiyor.

Ahmet Günaydın

Yorum Ekle