Amasya İtimat

BİR DEVİN ÇÖKÜŞÜ

                                  BİR DEVİN ÇÖKÜŞÜ


 


       Türkiye genelinde tekel işçilerinin,özelleştirmeden dolayı yapacakları 14/ocak/2009 mitinginin tarihi sürecini  Taşova açısından değerlendirmek adına, görüşlerimi sizlerle paylaşmak için kaleme almayı uygun gördüm. Bugüne kadar devamlı olarak speküle edilen tekel işçileri,Taşova ekonomisin can damarını teşkil etmiş olup,direk ve dolaylı olarak piyasayı yönlendirdikleri hepimizin malumudur. Erbaa’dan,Amasya’dan alışveriş yapıyorlar,bütün toplumsal meselelerde duyarsız kalıyorlar diye haklı olarak  devamlı eleştirdik durduk.

 


      Beş yüz üzeri  personelden kala kala, yüz  kadarı kaldı ve 1/ şubat/2010 itibari ile artık onlarda olmayacak. Dolgun maaş almalarını asgari ücretle kıyasladık, oysa aldıkları maaş  bir ailenin geçinmesi gereken maaştan fazlası değildi.Ama asgari ücretle kıyaslandığında ve Türkiye genel ortalamasına bakıldığında belki rakam olarak fazla gözüktü.

 

           Tekelin kapanması, gerekli veya  gereksiz tartışmasını bir kenara bırakıp, Taşova’mızda fazla sayıda  işçi istihdam eden tek kuruluş olan tekelin kapanmasının, Taşova için bir sonun başlangıcımıdır?. sorusuna cevap aramak daha mantıklı olacaktır. Tekelin kapanması  Erbaa’yı Bafra’yı Taşova kadar etkilemeyecektir, çünkü oralarda alternatif kuruluşlar vardır emisyonu arttıracak piyasayı hareket ettirecek girdi kaynakları vardır.    İlçemizin  bundan sonraki yaşamı ise kredi kartına mahkum olan memurun maaşı ve açlık sınırı altında maaş alan emeklilerin katacağı paralarla dönecektir. Köylünün durumu da ortadadır. Nihayeti Taşova SOS vermektedir.
 


    Tekeli takip edecek olan,Tedaş ın akabinde, sağlığın ve eğitimin özelleşmesi sonucu, ülke  dibi görünmeyen bir uçuruma doğru  itilmekte ve biz hala olaylara seyirci kalmaktayız .Her ne kadar ülke meselesi olarak bakılsa da, bu kayıptan Taşova en fazla etkilenen yerlerden biri olacaktır..

 

     08/01/2010 günü yapılan toplantıda ortaya çıkan gerçek şu ki Taşova  silkinmeli kendine gelmeli sormalı bunun zamanı gelmiştir. Okulumuz nerde demeli ,sağlığımız nerde , ne zamana kadar vekaletle idare edileceğiz demeli, bu soruları sormalı sorgulamalı. Kimle?.. sivil toplum örgütleri ile bir araya gelmeli birlik beraberlik olmalı  yoksa gelecekten endişeli, sonumuz  karanlık, olacaktır. Fakire fukaraya bakılan sosyal yardımlarla polyanna yı oynamaya devam edeceğiz. 


       Taşova’nın tarihine bir bakalım.Bütün devlet kuruluşlarını inceleyelim. iki kuruluş harici tüm birimler bir  ilçede olmazsa olmaz kuruluşlardır. Olmazsa olmaz kuruluşları bize vererek hizmet yaptığını sandığımız siyasilere helal olsun dedik, tekel kapanmayacak,Yüksek okulunuz hayırlı olsun  diyenleri alkışladık, arkasından beraberce yürüdük,özlük haklarımızla oynandığını, tekel işçilerini,Taşova’yı oy deposu olarak  gördüğünü anladığımızda iş işten geçmiş oldu.

 

      Taşova‘da olmazsa olmaz değil , rica ile yapılan iki kuruluş vardır. Bunlar Tekel depoları ve Bafay yem fabrikasıdır. Üçüncü kuruluşumuz yoktur Rastlantımı dersiniz, hizmet mi dersiniz bu okuyucunun düşüncesine bağlıdır. her iki kuruluşta MHP dönemine rastlamıştır. Tekelin açılmasının sağlayan ,1977 seçimlerinden sonra kurulan üçlü koalisyon hükümetinin Gümrük ve Tekel Bakanı ,27 mayıs 1980 de sol örgütler tarafından çapraz ateşe tutularak şehit edilen merhum Gün SAZAK  bey’e  ricacı olan Muhittin GÜNDOĞDU,Ali Rıza  GÜNAYDIN  ve Gönül Hayati ÖZKAN’dır.,.Bu kuruluş  Yıllarca Taşova ekonomisinin can damarı olmuştur., ikinci kuruluş ise  Bafra’ya yapılması planlanan tesisi Taşova’ya yönlendiren  MHP genel başkan yardımcısı Amasya milletvekili sayın Adnan UÇAŞ beydir. entegre tesis olarak planlanan Bafay maalesef  sekiz yıldır aynı yerde saymaktadır.. 


       Kayıp edilen bir şeyi kaybettiğin yerde aramazsan bulamazsın, başka yerde aramak, aramamaktır. Kaybolan dinamiklerdir. Kaybeden ülkedir .

 

       Tepkiler konulmaz ise bugün KİT  lere yapılan özelleştirme, afaki değil ,yarın Eğitim, Sağlık ve diğer  kamu çalışanlarına da  yapıldığında şaşırmak lazım.
 


    Taşova tekel işçilerinin yapacakları,yasal ve demokratik zeminde olan  tüm direniş ve hareketlerini hak arama adına şahsım olarak desteklemekten çekinmiyor ve Taşova için belki birlik ve beraberliğin sağlanacağı bir hareketin başlangıcı olarak değerlendiriyorum.aynı duyarlılığı Taşova’nın menfaatleri için olabilecek her toplumsal harekette tekel işçilerinin de “merdivenden düşen bilir; misali İlçemizle ilgili her konuda dahada duyarlı olacaklarını umut ediyorum.

 

        Taşova, silkinmeli sormalı sorgulamalı coğrafi özelliği ile hak ettiği yerde yerini almalı


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.