BİN DESTANDIR ÇANAKKALE ADLI TİYATRO GÖSTERİSİ İZLEYENLERİ BÜYÜLEDİ

BİN DESTANDIR ÇANAKKALE ADLI TİYATRO GÖSTERİSİ İZLEYENLERİ BÜYÜLEDİ

Tiyatro Sanatçısı Yusuf EREN tarafından kurgulanan ve sahneye taşınan BİN DESTANDIR ÇANAKKALE  adlı tek perde tiyatro gösterisi Taşovalılardan tam not aldı.

Bir saat boyunca izleyicilerin adeta Çanakkale Savaşını salonda tekrar yaşadığı tiyatroda çoğu izleyicinin gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Türklerin Malazgirt’ten başlayarak Çanakkale’ye kadarki yaşamlarının göz önünde canlanırcasına anlatımından sonra Çanakkale’de ecdadımızın kanla yazdığı destanlardan bir demet sunuldu. Duygusallığın ve coşkunluğun zaman zaman tavan yaptığı salonda ecdadımızın bu vatanı bizlere ne şartlar altında emanet ettiği zihinlere tekrar tekrar kazındı.

Programdan sonra Yusuf Eren şu şekilde konuştu: “Bizim anlatmaya çalıştığımız olaylar maalesef kitaplarda okurken sıradanmış gibi geliyor. Fakat tiyatro ortamında kendimizi o destanı kanıyla, canıyla yazan yiğitlerin yerine koyabiliyoruz ve onların ne fedakarlıklarda bulunarak bizlere bu toprakları emanet ettiklerini anlayabiliyoruz. Onların torunlarına bu destan bir değil bin defa anlatılsa yine azdır. Salonu hınca hınç doldurarak duygularımıza ortak olan Taşova halkına ve bize bu fırsatı verdiği için Sayın Kaymakamımız Engin Uysal’a  çok teşekkür ediyorum. Galiba şu mısralar gönlümden geçen duygulara tercüman olacak:

“Ne alçak görünür şu fâni hayat,
Baktıkça samimi uzletinize.
Bir anda coşarak ağlarım; heyhat…
Günahkâr gözyaşım layık mı size?”

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.