BIÇAK BİLEME USTASI KURT 30 YILINI VERDİ

 

İlçemizde 30 yılıdır bıçak bileme  işini yapan Hüseyin Kurt,  Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlardan gelen talepleri yetiştirebilmek için  gece geç saatlere kadar  mesai yapıyor.

      İlçemizde Kurban  Bayramının yaklaşması ile birlikte kurban kesecek vatandaşlar, bıçak ve satır gibi kesici aletlerini biletmek için Pazarcılar caddesi, Nihat Yıldırım parkı  yakınında bıçak bileme ustasının yolunu tutuyor. Bıçak satıcıları ve bileyicileri de tam mesai ile artan talepleri karşılamaya çalışıyor. Kaliteli Dövme kurbanlık bıçak  satışlarının yapıldığı iş yerinde   bıçakların bilenmesi için ise 4 TL alınıyor.
30 yıldır çeliğe su veren  Kurt; Sabah erkenden mesaiye başladıklarını belirtiyor. Kurt  “Geç saatlere kadar çalışıyorum. Bıçağın bilenmesi ustalık ister. Çarktan çıkan  bir bıçağın bilenmesi bilgi ister, tecrübe ister. Bilenen bıçağın kılavı alınmazsa bıçak kesmez. Bu da tecrübe ister. Müşteri  bunu hemen yap, köye veya bahçeye gideceğim, işim var  diyor. Aceleye gelince beklenen verim alınmıyor. Bayramdan dolayı milletimiz bıçakları son güne bıraktığı için yoğunluk oluyor. Dövme bıçaklarım vardı  müşterim tercih ettiği için hepsi satıldı.” diye konuştu.
Kurban Bayramı öncesi bıçaklarını biletmek için bileme ustalarının yanına geldiğini dile getiren bir vatandaş “Kasap olduğumuz için bayramda daha iyi bıçak bileyenleri tercih etmek zorundayız. Kurbanda bıçaklarımız  keskin  olması lazım. O yüzden ustaları seçiyoruz. İşi erbabına veriyoruz. Bu işin erbabı da Hüseyin Usta ” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle