Baraklı Hali bu yıl alımda rekora koşuyor…

Son yıllarda özellikle Alpaslan, Yerkozlu ve Aşağı ve Yukarı Baraklı, Tekpınar’da yetiştirilen ve ilçemiz ekonomisine önemli oranda bir gelir  sağlayan  kiraz piyasasında  sona  geliniyor.

 

Bu yıl havaların soğuk olması nedeni ile kiraz sezonu önceki yıllara göre geç başladı. İlk kirazın çıktığı 327 rakımlı köyümüz Yerkozlu’da erkenci kiraz olarak adlandırılan kirazın kilosu 14-15 lira arasında alıcı bulmuştu. 508 rakımlı en yoğun kiraz yetiştirilen köyümüz  Alpaslan’da kirazın sezonu tamamlanmak üzere.

İlçemiz kiraz konusunda çevre il ve ilçelere göre en avantajlı  coğrafyada  bulunurken, Sezonun rakıma göre en uzun sürdüğü Taşova’da; 637 rakım civarındaki Aşağı ve Yukarı Baraklı’nın ortasında kasabayken kurulan   Kiraz Alım Merkez en hareketli günlerini yaşıyor. Halen günlük 20-30 ton arasında kiraz Ağrı, Konya, Ordu, Trabzon gibi şehirlere sevk ediliyor. Kiraz rekoltesi bu yıl yüksek olup, 3-5  TL. arasında  değişen fiyatlar üreticiyi memnun etmedi.     Yaklaşık 850 rakımdaki Tekpınar (Kıranürküt) kirazıysa  olgunlaşmak üzere.

Haber: Ahmet Günaydın Fotoğraflar:  Faruk Genç

 

 

Yorum Ekle