Amasya İtimat

Astım ve Koah’a iyi geliyor, 9 günde 21 bin ziyaret….

Tokat Valiliğinden yapılan açıklamaya göre UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesindeki dünyanın 8.harikası Ballıca Mağarası’nı 9 günlük bayram tatilinde 21 bin 200 kişi ziyaret etti.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Ballıca Mağarası bayram tatilinde ziyaretçi akınına uğradı.
Tokat’ın Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyünde bulunan doğa harikası Ballıca Mağarası Kurban Bayramında yoğun ilgi gördü. Mağaraya ziyarete gelen vatandaşlar araçlarını park edecek yer bulmakta zorlandı. Mağara yolu üzerinde uzun araç kuyrukları oluştu. Bilet alarak mağaraya girmek isteyen vatandaşlarda gişe önünde yoğunluk oluşturdu. Yaşanan yoğunluk nedeni ile zaman zaman sosyal mesafe kuralları unutuldu.
Astım ve Koah hastaları ilgi gösteriyor

Dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından milyonlarca yılda oluşan doğa harikası mağara yaklaşık 3.5 milyon yıl yaşında olduğu tahmin ediliyor. Dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından birisi olan Ballıca Mağarası ziyarete açılan 680 metre uzunluğunda 8 salonu ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Mağara büyük damla taşlar salonu, sütunlar salonu, mantarlı salon, fosil salon, çöküntü salonları ile ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Tedavi edici özelliği nedeniyle astım, bronşit ve Koah rahatsızlığı bulunanlar mağarayı sıklıkla ziyaret ediyor.

Kaynak: Kelkit gazetesi-Erbaa

Yorum Ekle