Aşı karşıtlığı… Sen de haklısın!

Hiç beklenmedik bir anda hiç ummadığı bir şekilde bir salgınla karşılaşan insanlık nasıl tepki göstereceği konusunda ayrışmış vaziyette.
Diğer taraftan bilimi savunanlar da ikiye ayrılmış durumda. Aşı olmalıyız zira bilim doğru söyler, başka türlü bu salgın hastalıkların önlenmesi mümkün değil diyenler aşıları oldular.
Yine bilimi savunanlar ancak şu anki araştırmaları yeterli bulmadığı için aşı karşıtlığı yapanlar da var. Onlar aşının ileri ki aşamalarda ne gibi yan etkileri olacağının belirsiz oluşundan endişe duyuyorlar.
Bir de Din duygusuyla hareket eden her şeyi tedbirsiz Allah’a bırakanlar var. Onlar da aşı karşıtlığı yapıyorlar. Vadesi gelen bir sebeple ölecek zaten kaderden kaçılmaz diyenler…

Kimileri ileride aşı kanser yapar diye endişe ediyor, haklı olabilirler zira aksi için elimizde net bir delil olmadığı gibi tıbbi bir araştırma imkanı dahi yok. Ama bu koşullarda bu grubun haklılık payları var mıdır derseniz neden olmasın demekten başka çare yok.
Yine kısır yapabilirmiş o yüzden karşı çıkıyorum diyen başka bir grup var. Bu grupta olan ancak Covid 19’a yakalanan ve komaya giren insan biliyorum. Değer miymiş sormak lazım. Kaldı ki yaşı çocuk doğurma yaşının üzerinde olan birisi. Yani hiç de tutarlı bir gerekçe değil onunkisi. Ancak yaşı üremeye elverişli olanların haklılık payları var midir derseniz neden olmasın derim.
Aşı karşıtı başka bir grupta komplo teorilerinden etkilenmişler. Onlar; belli sayıda insanların, dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek için dünya nüfusunu azaltmak niyetiyle insanları aşı olmaya zorladığına inananlar. Bu kadar gücü olan topluluğun yeterince parası vardır zaten ve güllük gülistanlık geçinir niye kalanları azaltmak için uğraşsınlar bir bağlantı kuramadım doğrusu. Ancaaak haklılık payları var mıdır derseniz, bir İstatistikçi olarak milyonda bir de olsa neden olmasın demeliyim.

Diğer taraftan Covid 19 un çok zor atlatılması hatta ölümcül olması sebebiyle, covid geçirdikleri takdirde olası yan etkilerinden korkan bir grup daha var ki onlar aşı taraftarları. Bu grup haklı mı ? Evet neden olmasın?

Yine, belli bazı kronik hastalığı olan kişilerde “bünyem zayıfken bu hastalığa yakalanırsam ölüm ihtimalim artar” düşüncesiyle aşı olmak isteyen bir grup da var. Onlar haklı mı, neden olmasın?
Zira hastalık çok yeni ve elimizde olan hiç bir veri bizi net sonuca ulaştırmaz. Elimizde yıllar içinde birikmiş güvenilir veri yok. Aynı şey aşı için de geçerli. Aşı çok yeni olduğu için yine elimizde birikmiş aşının güvenli olduğunu ispatlayan bir veri yok. Karanlıkta iğne aramak gibi.
“Sen de haklısın” adlı fıkra bize bu konuda iyi bir örnektir:
Bir gün bir kimse Hoca’ya gelip kendisine birisinden yakınmış. Meseleyi anlattıktan sonra:
—Sen söyle Hocam, haksız mıyım? Diye sormuş. Hoca adama:
—Haklısın! Cevabını vermiş
Arkasından kendisinden şikâyet edilen kimse gelmiş, o da olayı kendi yönünden anlatmış ve o da
—Haklı değil miyim? diye sormuş. Hoca ona da:
—Haklısın! demiş.
İkisine de haklısın dediğini duyan karısı söze karışmış:
—Ama Hocam nasıl olur? Hem ona haklısın diyorsun, hem buna! İkisi birden haklı olur mu? Yanlış yapıyorsun! diye Hoca’nın bu tutumunu eleştirince Hoca ona da gayet sakin aynı cevabı vermiş:
—Hatun sen de haklısın!

Burada akıl ilkelerine (Özdeşliğe, Çelişmezlik ve üçüncü şıkkın imkânsızlığına) doğrudan gönderme vardır. Örneğin;

Haklı haklıdır.

Haklı, haksız değildir.

Bir insan bir konuda ya haklı ya da haksızdır, ikisi birden olmaz ya da orta bir yerde bir haklılık olamaz yani bir kişi tek bir konu için biraz haklı biraz haksız olamaz. Dolayısıyla aşı konusunda da üçüncü şıkkın imkânsızlığına bir örnek görüyoruz.
İşte aşı olmak ya da olmamak bütün mesele bu. Ortası yok ya aşı olacaksınız ya da olmayacaksınız. Burada gördüğünüz gibi üçüncü bir ihtimal yok.
Velhasıl aşı karşıtlığı ya haklıdır ya da haksız zira ya aşı olunacak ya da olunmayacak. Bunun ortası yok…

Hayat risk almakla ilerler ne yönde risk alacağımızı elimizdeki verilere bakarak bulabiliriz. Olası kazanç ve kayıplarımız terazide tartar ona göre karar veririz.

Hayat değerlidir. Siz hangi gruptansınız?

Seçim size kalmış…

Zümrüt Aysun caba
18 Aralık 2021

Yorum Ekle