Amasya İtimat

ARŞİVLERDEN BİR DEMET.. KALKINMA RAPORU

Yeni Taşova Gazetesi Tarih:28 Mart 2003 Cuma Sayı:1875

Jandarma’dan Eğitime Destek

Jandarma Genel Komutanlığınca ilçemiz lisesinde öğrenim gören iki öğrenciye eğitimleri için katkı sağlanıyor.

Liseden seçilen ekonomik durumu zayıf, zeki öğrencilere İlçe Jandarma tarafından giyim, kırtasiye, kurs hizmetleri veriliyor, Bu öğrencilere üniversiteyi kazanmaları halinde yardımların sürecek ve mezuniyetlerinde ise işe girmelerinde de katkı sağlanacak.

Öğrenciler üniversite yıllarında askeri tesislerden kurallara uyması şartı ile faydalanabilecekler.

Vergi Barışı Yasası müracaatlarında son 3 gün

4811 Sayılı Vergi Barışı Yasası’ndan yararlanmak mükelleflerin müracaatları devam ediyor.

31 Mart 2003 Pazartesi günü mesai bitiminde sona erecek müracaatlar için son 3 güne girildi. Cumartesi ve Pazar günleri de mesai yapacak olan Vergi Dairesi Müdürlüğü; vatandaşlardan mağdur duruma düşmemeleri için 31 Mart 2003 Pazartesi günü mesai saati sonuna kadar müracaat etmeleri ve ilk taksitlerin ödenmesi gerektiği vurgulandı.Yıl: 1978 Atatürk İlkokulu Öğretmen: merhum Halil Çıra

Taşova Gazetesi 33 yaşında

27 Mart 1971’den bu güne yayınlanmakta olan Yeni Taşova Gazetesi dün 32 yılı geride bırakarak 33. Yayın yılına başladı.Yıl: 1969 Eski Tekel İşletme Müdürlüğü bahçesi

Sivil Toplum Kuruluşları Komisyonunun hazırladığı dosya AKP Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle’ye teslim edildi

Sivil Toplum Kuruluşlarının oluşturduğu komisyon tarafından 1 aydır hazırlanmakta olan Taşova’nın Kalkınma Raporu 26 Mart 2003 günü bir heyet tarafından Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle’ye sunuldu.

Belediye Başkanı Özgür Özdemir, Belevi Belediye Başkanı Kadir Aytaç,, Taşova Belediye Başkan Yardımcısı Vehbi Soyal, Ziraat Odası Başkanı Hasan Dikmen, TEK Gıda iş Şube Sekreteri Ömer Alpat, Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Sezai Cingöz, Taşova Gazetesi adına Ahmet Günaydın, AK Parti İlçe Yönetin Kurulu üyeleri Yusuf Koca, Mustafa Özveren, İsmet Uysal, İlhan Çuhadar’dan oluşan heyet saat 10:00’da AKP Genel Merkezinde ilimiz milletvekili Akif Gülle’yi ziyaret etttiler.

Hazırlanan dosyadaki konu başlıklarını heyet ile birlikte 3 saat boyunca inceleyen Gülle, böyle bir rapor hazırlandığı için komisyona teşekkür ederek sorunların çözümü için Taşova’nın kalkınması için gereğinin yapılacağını belirtti.Yıl: 1968 Eski Tekel müdürlüğü (şu anki Halk Eğitim müdürlüğü) giriş kapısı önü

Sivil Toplum Kuruluşları Taşova’nın Kalkınma Raporu

Taşova Sivil Toplum Kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturmuş olduğu Taşova’nın kalkınması ve gelişmesi ile ilgili toplantıda öncelikli sorunlar aşağıda ana başlıklar halinde sunulmuştur.

Yaprak Tekel İşletme Müdürlüğü
İlçemizdeki en büyük, kamu kuruluşlarından olan Tekel bir yıl öncesine kadar 437 personelin çalıştığı, ancak Tekel’in yeniden yapılandırılması sürecinde işçi sayısı 148’e düşmüştür. 2003 yılında işletmenin tekrar açılması ile ilgili çalışmaların başlatılması gerekmektedir. Konu ile ilgili dosya ekte sunulmuştur.

Fakülte ve Yüksek Okul
İlçemizin ekonomik alanda hareketliliğinin artması için Yüksek Okul veya Fakülte açılması gerekmektedir. Bu konuda yer tahsisi için 2 alternatif bulunmaktadır. İmam-Hatip Lisesinin ek binası 2 yıllık Yüksek Okul konusunda ihtiyaca cevap verebilmekte olduğu gibi İmam-Hatip Lisesi ek binasına Sağlık Meslek Lisesinin nakledilip Sağlık Meslek Lisesinin Yüksek Okul veya Fakülte olması sağlanmalıdır. Öncelikle 19 Mayıs Üniversitesi veya Gazi Osman Paşa Üniversitesi ile oluşturulacak komisyon Kaymakam ve Belediye Başkanımız ile birlikte ziyaret edilmelidir.

SSK istasyonunun Dispansere Dönüştürülmesi
Aktif, emekli ve bunların bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısının 8.000’e yaklaştığı ilçemizde öncelikle dışarıdaki insanlarımızın yaz mevsiminde izin kullanmaları dolayısıyla SSK istasyonu yetersiz kalmaktadır. İstasyonun Dispansere dönüşmesi ile Hekim ve diğer çalışan personelin sayısı artacak, hastalarımız rahata kavuşacaktır. Dispanser için Belediye iş hanında Verem Savaş Dispanserinin boşalttığı yer uygundur.

Bağ-Kur İrtibat Bürosu
Taşova’da Halk Bankasından emekli maaşı alan 3250 Bağ-Kur’lu bulunmaktadır. Merzifon’da geçtiğimiz yıl Bağ-Kur irtibat bürosu açılmış olup, Belediye İşhanlarından birinde Taşovamıza Bağ-Kur irtibat bürosu açılmasını talep ediyoruz.

Taşova-Ayvacık Yolunun Asfaltlanması
Taşova ile Karadeniz sahilini kısaltacak olan bu yolun asfaltlanması ilçemiz için önemli bir konudur. Ayvacık’a bağlı diğer köylerin ilçemize akışı sağlanacaktır ve ilçemize canlılık getirecektir. Ayrıca Uluköy, Alpaslan ve Karlık, Yeşiltepe köylerinin yollarının asfaltlanma programına alınması gerekmektedir.

Sulama
Kalkınmada ilçemiz için en önemli unsurlardan biri de tarım ve hayvancılıktır, İlçe sınırlarındaki tarım arazilerinin büyük bölümünün sulu tarıma geçmesi kalkınmada büyük etken olacaktır. Destek barajı ve Çaydibi Kapıağzı göletinin işlevine bir an önce başlanması gerekmektedir. Ayrıca Geydoğan köyü sınırlarındaki göletin proje safhasına gelmesi sağlanmaktadır. İlçemiz sınırlarından geçen Yeşilırmak’ın Durucasu ile Çalkara arasındaki yaklaşık 30 km bölümün setlenerek ortaya çıkacak atık parsellerin tarla balıkçılığı, ağaçlandırma, meyvecilik veya değişik konularda değerlendirilmesi gerekmektedir.

Eski Cezaevinin Değerlendirilerek Huzurevi veva Kreş Açılması
o Cezaevinin kapatılması ile 750 m2 lik bir alan atıl vaziyettedir. Belediye tarafından müze olarak kullanılması düşünülen bu binanın kreş veya huzurevi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Kreş ve huzurevi için başka alternatifler de bulunabilmektedir.

Organize Sanavi Bölgesi
Organize sanayii için alt yapı hizmetleri (Kanalizasyon, telefon/ elektrik, su vb.) tamamlanarak yatırımcılar davet edilmelidir. Dörtyol köyündeki 10 bin dönüm arazi bu iş için en uygun yerdin Taşova ülkemizin tam ortasında bulunduğu için organize sanayi bölgesi için şanslı bir konumdadır. Demiryoluna 50 km, havaalanı ve limana 125 km uzaklıktaki ilçemizin bu durumu da mutlaka değerlendirilmelidir.

BAFAY Yem Fabrikasının Entegre Hale Getirilmesi
2002 yılında faaliyete geçen BAFAY Yem Fabrikasında halen 15 kişi istihdam edilmektedir. Yem fabrikasının yanısıra soğuk hava deposu, meyve suyu veya salça fabrikası kurulmalıdır. Meyve suyu veya salça tamusunda hammadde yeterli olup, özendirilmesi halinde üretim artırılabilir.

Orman istetme Müdürlüğü
İlimizin en fazla orman alanı bulunan ilçemizde 3. Bir şeflik açılarak Orman İşletme Müdürlüğü kurulabilir. Merkez ve Destek Şefliğinin dışında Akınoğlu, Esençay bölgesinde bir şeflik açılacağı gibi bir ağaçlandırma şefliği açılıp Orman İşletme Müdürlüğüne kavuşabiliriz. Böylece Müdürlüğe gelecek yeni personel ilçe için bir kazanç olduğu gibi orman Ürünleri için açılacak ihaleler yeni bir açılım sağlayacaktır. Mevcut Orman İşletme Şeflik binasının bir kaç lojmanı tahliye edildiği zaman yer konusu halledilmiş olacaktır.

Tabur Kurulması
İlçemizdeki ekonomik hareketliliğin sağlanmasında en büyük etkenlerden bir diğeri de Amasya 15. Piyade Tugayı’na bağlı bir taburun kurulması.

Eksoz Olcum Cihazı Alınması
Çıraklık Eğitim Merkezine komşu ilçe Erbaa örneğinde olduğu gibi eksoz ölçüm cihazı kurulabilir.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI KOMİSYONU

Tek Gıda İş
Ziraat Odası
Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı
Taşıyıcılar Kooperatifi
Karadeniz Kültür Yardımlaşma Derneği
Esnaf ve Sanatkarlar Odası
Şoförler ve Otomobilciler Odası
Sanayii Sitesi Yapı Kooperitifi
Esnaf ve Pazarcılar Dayanışma Derneği
Yeni Taşova Gazetesi

 Bu sayfadaki tüm haberler Yeni Taşova Gazetesi‘nden aynen alınmıştır.Yıl: 1958 Atatürk İlkokulu, Öğretmen: merhum Münir Kabakçı

Yorum Ekle