ARAP SAÇI SORUNLAR

Ömer CELEP
İçinden çıkılamayacak kadar karışık bir durum olduğunda hep “Arap Saçına döndü” deyimini kullanırız. Şu anda ülkenin içinde bulunduğu durum işte tam bu deyimlik oldu sanki. Bu günkü yargıya dün “militan yargı, hükümet yargısı” diyenlere karşı hükümet sahip çıkıyordu. Aynı yargıya o gün“tarafsız” diyenler ise bu gün darbeci” diye ifade ediyor. İşi Arap saçına çeviren burası ya; o gün “militan” diyenler şimdi sahip çıkıyor. Hadi izah edelim şimdi. Ya da diyelim ki tut kelin perçeminden.
Bu günkü karmaşaya balkırsa sonuç olarak galiba her ikisi de doğru gibi. Neden mi dersiniz? Sebebi gayet açık. Olgu eğer böyle bir sonuç meydana getirmişse, yani Arap saçına dönmüş bir sonuç doğmuşsa bir yerlerde bir arıza vardır demek.
Muhalefetin yargı mensuplarını dayanışmaya çağırmasına, iktidarın da yargı dayanışmasını bozmaya yönelik tasarrufları varsa ki, öyle gözüküyor. Bunun anlamı suçsuz bile olsa bazı yargı mensupları zarar görecek anlamına geliyor demektir. Bu, hiç hoş olmayacak bir durumdur. Hani derler ya; filler dövüşür çimenler ezilir.
Daha önceki yıllarda kimi kamu personeli üzerinde bu tür oyunların oynandığına çok şahit olmuştuk ama yargı mensuplarının böyle bir uygulamaya tabi tutulması hepimizi üzer diye düşünüyoruz.
İşi bir de tersinden değerlendirirsek, şöyle bir fikrin de doğduğunu görürüz. Arap saçına dönmüş olsa bile bu gün için ülkede bir sorun var. Eğer sorun varsa sorunun çözülmesi de şart. O zaman bir soru daha gelir aklımıza. Bu sorunu kim çözecek. Sorun çözecek olan makam bellidir. Hükümet. Nasıl çözecek?
Eğer sorunun çözümün sadece hükümete bırakılırsa, onu kendi yöntemleriyle çözer. Bu da çoğumuzun hoşuna gitmediği gibi eleştiri hakkımız da olmaz. Öyleyse bu sorunun çözümünü sadece hükümete bırakmadan, muhalefetin de katkı sunması ya da konuya müdahil olması gerekir.
Aksi takdirde sorun çözülmediği gibi ilerisi için ucu açık bir sorun olarak kalır ve sorunun tarafı aktivistler fiilen değilse bile en azından tavır olarak birbirlerine kırgın hale gelirler. Yargı mensuplarının, böyle bir psokoloji içinde tarafsızlığına halel gelir endişesi taşıyoruz.
Temennimiz; bu karmaşadan en az hasarla çıkılmasıdır.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.