ANMA GÜNÜNDE MERCİMEK KÖYÜNÜN KONUKLARI VARDI..

29 Mayıs 1993 günü Solingen faciasında zalimce katledilen 5 vatandaşımızın şehit edilişinin 28. yıl dönümü münasebetiyle 29 Mayıs Cumartesi günü  Mercimek köyünde 2.   bir program daha yapıldı. Anma programına  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren de katıldı.
 Olayda iki torunu, iki kızı ve bir yeğenini kaybeden Mevlüde ve Durmuş Genç çiftini  ziyaret  eden Eren, şunları söyledi.
”Son yıllarda Avrupa’da ırkçılığın ve İslam düşmanlığının giderek arttığının görüldüğünü,   Bu tür sembol olaylar, facialar, farkındalığın artması için çok önemli. Irkçı kundaklaması neticesinde hayatını kaybeden insanların hatırası her yıl yaşatılmaya çalışılıyor. Solingen’de de anmalar yapılıyor. Biz bu yıl buradaki anma programına katıldık.”
Öte yandan aynı gün Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı da Genç ailesini ziyaret  ederek,   Mevlüde Genç ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Kamil Aydın’ı telefonda görüntülü olarak görüştürdü.
Mevlüde Genç, “Allah’ım bu tür  olayları kimseye  göstermesin. Acı çekmek  zor. Kendimizi, insanlığımızı, sevgiyi bilerek  hoşgörülü olalım.” şeklinde konuştu.
Solingen’de 29 Mayıs 1993’te yaşanan neo-Nazi ırkçı kundaklama sonucunda aynı aileden 4’ü çocuk yaşta olmak üzere, 5 canımız  şehit olmuştu.

Yorum Ekle